Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na ministerstvo zahraničí se vrací političtí náměstci a kabinet ministra. Obě funkce dříve zrušil Stropnický

Martin Stropnický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Stropnický. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Na ministerstvu zahraničí v pondělí vznikla dvě nová místa politických náměstků a politický kabinet ministra. Obojí při svém nástupu do čela resortu před sedmi měsíci zrušil předešlý šéf diplomacie Martin Stropnický (ANO). Změny plynoucí z nové systemizace, kterou vláda schválila minulý týden, potvrdila mluvčí ministerstva Irena Valentová. Personální obsazení chce Černínský palác zveřejnit v příštích týdnech.

„V rámci systemizace byl vládou k 15. 7. schválen vznik dvou míst politických náměstků a politického kabinetu ministra,“ uvedla na dotaz Valentová. Do kabinetu se podle systemizace počítá se sedmi lidmi. „Personální obsazení (ať už na místa politických náměstků či kabinetu) oznámíme oficiálně v následujících týdnech,“ dodala.

Třetí změnou v resortu je sloučení odboru zahraničněpolitických analýz a odboru zahraničněpolitického plánování do nového odboru zahraničněpolitických analýz a plánování, sdělila mluvčí.

Martin Stropnický.
Jan Hamáček a Miroslav Poche po páteční schůzce v Lánech.

Na jedno z míst politických náměstků se vrátí pražský radní Lukáš Kaucký, který v Černínském paláci působil na stejné pozici už za ministra Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD). Kaucký v roli náměstka v roce 2015 střídal Petra Druláka, který se tehdy přesunul do čela nově vzniklého politického kabinetu ministra Zaorálka.

V souvislosti s personálními změnami na ministerstvu zahraničí se v médiích objevila jména dřívějšího šéfa diplomacie Jana Kohouta, státního tajemníka pro EU Aleše Chmelaře či Tomáše Petříčka, který je asistentem europoslance Miroslava Pocheho. V diplomatických kuloárech se také mluví o návratu šéfa českého zastoupení při EU Martina Povejšila do Černínského paláce. Oficiální informace však zatím dostupné nejsou. Nejasné je také angažmá europoslance Pocheho, kterého ČSSD prosazovala jako ministra zahraničí. Kvůli odporu prezidenta Miloše Zemana, který na návrh předsedy vlády jmenuje ministry, však místo Pocheho resort dočasně řídí předseda ČSSD Jan Hamáček, jenž je zároveň ministrem vnitra.

Sociální demokraté se situací kolem Pocheho měli zabývat na úterním jednání předsednictva strany. Schůzka však dnes byla odložena. Hamáček minulý týden na jednání zahraničního výboru Sněmovny poslancům řekl, že Poche žádnou oficiální funkci na ministerstvu nemá. Prohlásil také, že pokud by se pro Pocheho hledalo místo na ministerstvu, bude to v souladu se systemizací a služebním zákonem.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...