Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ministerstvu visí karikatura Římana

Česko

  12:13
PRAHA - Aktivité hnutí Greenpeace protestovali na ministerstvu průmyslu a obchodu proti navýšení limitů těžby v Severních Čechách. Záměr limity prolomit oznámil nedávno ministr Martin Říman. Na ministerstvu visí transparent s jeho karikaturou a heslem "limity těžby chrání i klima."

Greenpeace. foto: STRINGER AFP

Aktivisté organizace Greenpeace zablokovali dnes dopoledne vchod do pražské budovy ministerstva průmyslu a obchodu a z balkonu vyvěsili transparenty s karikaturou ministra průmyslu Martina Římana (ODS) a heslem "Limity těžby chrání i klima". Zhruba hodinu protestovali proti Římanovu názoru, že by měly být prolomeny limity těžby uhlí na severu Čech.

Dveře úřadu aktivisté svázali tak, aby jim ochranka nemohla ve vyvěšení transparentu bránit. Po chvíli je rozvázali. Na několikametrovém transparentu byla karikatura Římana s heslem Říman uhličitý. Pracovníci ministerstva se nesnažili vynutit si uvolnění vchodu násilím. Říman z úřadu během demonstrace odešel zadním vchodem. Policisté akci přihlíželi a později demonstranty legitimovali.

Říman horší Klause
O možnosti prolomit limity v Dolech Bílina se zmínil Říman při návštěvě severních Čech zhruba před měsícem. Vyvolal tím kritiku nejen ekologických organizací, ale i místního sdružení ODS. Koaliční vláda v programovém prohlášení uvádí, že limity dané na počátku devadesátých let nezruší. Mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský ale ČTK řekl, že je třeba o využití nerostného bohatství v tuzemsku diskutovat.

Na zachování limitů podle člena Greenpeace Jana Rovenského závisí množství emisí oxidu uhličitého, které v příštích letech Česko vypustí. "Říman minulý týden uvedl, že prolomením limitů bychom získali 970 milionů tun uhlí, a klade sugestivní otázku, jestli si můžeme dovolit nechat jej v zemi. Zapomněl ale podotknout, že jeho spálením bychom způsobili emise 1,37 miliardy tun oxidu uhličitého," řekl Rovenský ČTK.

Říman je podle Rovenského vítězem pomyslné soutěže o českého politika, který nejvíce přispívá ke změnám globálního klimatu. Nechal by za sebou podle jeho názoru i prezidenta Václava Klause, který zpochybňuje vliv člověka na oteplování. Klaus totiž podle něj pouze mluví, zatímco "Říman na zvyšování emisí poctivě pracuje".

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat