Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na místě Houskovy vraždy. Divím se, že vydržel tak dlouho, říká sousedka

Houska byl nalezen zastřelený u domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Houska byl nalezen zastřelený u domu. | foto: ČTK

CHOMUTOV O pondělní vraždě šedé eminence ústecké ČSSD slyšeli v ­televizi nebo o ní četli v novinách. V centru města se smrt Romana Housky příliš neřeší. Dramaticky jiná nálada ale panuje v místě jeho bydliště.

„Kamenný vrch? To musíte až nahoru, na druhou stranu za silnici,“ odkazuje asi sedmdesátiletá stařenka v tlustém zimním kabátu a ­ukazuje na blízký podchod. Na sídlišti Kamenná žije už 26 let, Houskův dům nikdy neviděla. „Vím ale, že ho včera zabili. Slyšela jsem o ­tom. To se divím, že vydržel tak dlouho, že ho nikdo nezabil dřív. S ­tím, co se tu na něj ví… a ­Vaňhová půjde brzy za ním,“ dodává s ­opovržením v hlase. 

K TĚMATU:

Názor místní důchodkyně není ojedinělý. Podobně jako ona reagují i někteří obyvatelé z paneláku, kteří mají Houskovo a Vaňhové sídlo pár desítek metrů pod okny. „Já se divím, že to vůbec někoho překvapuje,“ krčí rameny muž, který se představuje jako Petr. Bydlí v panelovém domě, jenž přímo sousedí s ­vilovou čtvrtí. Tak místní nazývají část ulice na konci sídliště, mezi paneláky a lesem, kde Houska bydlel. „Čtvrť“ je plná nových rodinných domů za miliony s upravenými zahradami a ­bazény. V Chomutově na první pohled působí jako místo pro bohaté.

K místu mohou pouze místní

Širokou ulici kolem Houskova domu hlídá policie. Šedou stavbu s ­půlkruhovým balkonkem téměř není možné zahlédnout, natož podívat se blíž na místo, kde se vražda udála. Policie je neoblomná a vytrvale vykazuje řidiče, kteří chtějí do ulice vjet. Propustku dostávají jen ti, kteří zde mají podle občanky trvalé bydliště.

Policie a právník Michael Kis.

Policie a právník Michael Kis.

V úterý dopoledne se přes kontrolu dostane jen jediný civilní vůz. Sedí v ­něm Houskova přítelkyně Jana Vaňhová. Ta se po zprávě o Houskově smrti údajně zhroutila. „Viděl jsem ji naposledy v úterý ráno kolem půl čtvrté. A samozřejmě po té tragické události její stav není úplně ideální. Když vám někdo zastřelí druha, tak si umíte představit, že vás to psychicky hodně rozladí,“ přibližuje atmosféru v ­domě, který má jen několik metrů za zády, dlouholetý Houskův advokát Michael Kis.

ČTĚTE TAKÉ:

Policie podle něj v domě pracovala zhruba do úterních čtyř hodin ráno, poté práci přerušila kvůli tmě a zimě. Na místo se vyšetřovatelé vrátili znovu po 11. hodině. Hemžení před policejní páskou z povzdálí nepřítomně sledoval také jeden z Houskových sousedů, pětašedesátiletý důchodce Jan. Jeho dům je v ulici první, stojí několik metrů před uzávěrou.

Chomutovská ulice Kamenný vrch.

Chomutovská ulice Kamenný vrch.

"Byl docela veselý"

„Znali jsme se řadu let. Občas jsme se pozdravili, když projížděl kolem, někdy jsem k němu přišel do garáže. Byl docela veselý. Jestli měl nějaké problémy v politice, mě se to netýkalo. Byl to normální člověk,“ nabízí svůj pohled na Housku. Je očividně otřesený. V chladném a podmračeném dni stojí venku jen v košili a teplácích, neustále odvrací pohled směrem k policistům u Houskova domu. A když mluví o vraždě, očividně přemáhá silné emoce. Občas se mu roztřese brada.

Policie pracuje u zadní části domu. V pozadí stojí Jana Vaňhová.

Policie pracuje u zadní části domu. V pozadí stojí Jana Vaňhová.

V pondělí si ničeho zvláštního nevšiml, výstřely neslyšel, i když je ulice hned u lesa a bez okolního ruchu. „Díval jsem se na televizi,“ vysvětluje.  Že se něco děje, zjistil až poté, co se na místě začali scházet novináři. „Co na to můžu říct. Je to neštěstí, tragédie,“ dodává s­ tím, že ale v pondělí v podvečer viděl ulicí projíždět cizí auto. Zda by mohlo jít o pachatele, ale nechce spekulovat.

Střelce nikdo neviděl?

Jenže spekulací je všude kolem i­ tak dost. Jeden z místních nabízí vysvětlení, že mohli Housku zastřelit narkomani nebo zloději. Koneckonců i Houskovu sousedovi Janovi tu kdysi vykradli dům. Jenže tomu nenahrává provedení střelby. Zatím se zdá, že střelce nikdo neviděl a neslyšel. Ulice je přitom široká a světlá a jednotlivé domy stojí jen pár metrů od sebe. Blíže k domu se dá dostat jen oklikou podél lesa. Z cesty jsou odtud vidět zadní strany domů a zahrady. Také zde ale hlídá policie. Více světla do případu by tak mohly vnést kamery, které jsou z Houskovy vily namířené právě na místo, kde leželo jeho tělo. O záznamech však policie zatím mlčí.

Policejní kameraman na plošině nad místem, kde bylo nalezeno tělo Romana Housky.

Policejní kameraman na plošině nad místem, kde bylo nalezeno tělo Romana Housky.

Detaily nepřinese ani muž, který v pondělí večer našel ležet tělo vlivného sociálního demokrata před jeho garáží. Vlastimil Rindoš, šéf stavební firmy RRR, která sídlí asi kilometr od místa vraždy, nechce s médii mluvit. Potvrzuje jen, že Housku skutečně našel. Vyjít na rozlehlý dvůr své společnosti ale odmítá.

Šokující smrt

Na otázku, zda má Houskovu smrt na svědomí profesionální nájemný vrah, který použil tlumič, nebo jde o amatérskou práci a potvrdí se slova jednoho ze sousedů, který slyšel více výstřelů, tak zřejmě odpoví až policejní vyšetřování. Pomoci mohou i kamery umístěné na Houskově domě. Jeho blízcí a spolupracovníci ale zatím tápou. „Klienta znám delší dobu a vůbec nevím, co je příčinou takového brutálního chování vůči němu,“ kroutí bezradně hlavou Kis a vydává se k Houskovu domu.

„Ta situace je bezprecedentní v­rámci celé České republiky. Já jen doufám, že policie odvede kvalitní práci a pachatel bude identifikován a pokud možno i potrestán,“ uzavírá šéf ústecké ČSSD Radek Scherfer. Zpráva o smrti kolegy, kterému během hovoru říká familiárně Roman, ho podle jeho slov šokovala.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....