Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na místo po soše Koněva někdo umístil záchod. Radnice ho odstranila, starosta Kolář akci odsoudil

Česko

  15:10aktualizováno  15:35
Praha - V Praze 6 někdo na místo po soše sovětského maršála Ivana Koněva postavil porcelánový klozet. Věc prověřuje policie. Městská část záchod nechala odstranit a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář věc odsoudil. Koněvova socha byla v minulosti, než ji radnice nechala počátkem dubna odstranit, cílem řady útoků.

Na místo po soše sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6 někdo postavil porcelánový klozet. foto: Reprofoto/Twitter: Mark Krutov

Zeman položil věnec u hrobu Neznámého vojína na Vítkově. Babiš poděkoval Spojencům za osvobození

Podle Koláře se klozet na zakrytém podstavci po Koněvově soše objevil pravděpodobně v noci na sobotu. „Pokud má někdo potřebu se takto vyjadřovat ve dnech, které jsou oslavou konce druhé světové války, vypovídá to o tom, že má v hlavě spíš fekálie, než cokoliv jiného,“ uvedl.

Vyvěsili zde u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války plakát s jeho...
Čeští sympatizanti kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci se...

Věcí se zabývá policie. „Prověřujeme to,“ řekl policejní mluvčí Jan Daněk.  Policie podle něj zatím neurčila, o jaké provinění by se mohlo jednat.

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála na pražském náměstí Interbrigády od roku 1980. Proti jejímu odstranění protestovala ruská diplomacie a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné. Socha má být i předmětem jednání zástupců Ruska a ČR podle smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci.

Vedení dejvické radnice se rozhodlo kontroverzní sochu přesunout na jiné místo kvůli útokům vandalů, kteří ji opakovaně posprejovali a polili barvou a podstavec pomalovali nápisy. Loni na konci srpna nechala Praha 6 sochu zakrýt plachtou, kterou se následně několik lidí pokusilo strhnout. Odstraněnou sochu radnice plánuje nahradit památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Odstraněná Koněvova socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) koncem dubna Hospodářským novinám řekl, že Česko je připraveno jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat