Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Na místo sebeupálení Jana Zajíce chce dát Praha pamětní desku

Na domě, kde se před 50 lety upálil student Jan Zajíc, by do několika měsíců měla přibýt pamětní deska připomínající jeho čin. Na pondělním pietním aktu na místě jeho činu se na tom domluvili zástupci hlavního města Prahy a městské části Praha 1.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Babička 26.2.2019 0:22

Sebevražda znamená odchod z boje. Je to zvyk východní kutury, naší civilisaci cizí U nás to bylo inspirováno sebeupalováním buddhistických mnichů

V západním chápání hrdinství, je když někdo spáchá sebevraždu, jen tehdy aby nepadl nepříteli do rukou

Jako to na příklad udělali odbojáři proti nacistům, ale ne ti, co by se, třeba tenkráte, na protest proti Heidrychovi a okupaci, upálili. Kdyby ten benzin použil na zapálení ruského tanku, to by byl protest vhodný ocenění.

Jenže v národě, který se klade za čest, že sme ruským okupantům nezkřivili ani vlásek na hlavě, by to bylo odsouzeno. On jakýkoliv čin, který by mohl vyvolat nějaké represálie a tim vedl k nějakým nepříjmnostem pro většinu lidí, byl nežádoucí. Proto to oslavování upálení, okupantům co celkem nevadilo a pro nikoho nevznikli nepříjemnosti. Jen těch pár co se upálili, učinili bolest svým rodičům a rodinám.

J. Babička 26.2.2019 0:23

Dovede si někdo vůbec představit, že by někdo oslavoval ty kluky, kteří tenkráte před Rozhlasem zapálili ruský tank ? To se dodnes považuje jaksi za nevhodné, jako vůbec všechny činy, které by mohli nějak okupanta, nebo komunisty poškodit.

Ono vůbec z těch 40 let komunistické diktatury, oslavujeme jen oběti, které bud byli skutečně nevinné a nebo protestovali jen verbálně. Ti kteří se odmítli chovat jako ovce a postavili se na odpor, třeba se zbraní v ruce, jsou jaksi mimo, nad nimi jsou rozpaky.

A když by jednou nastala situace, že by jsme museli bojovat za svoji vlast, co chcete mladým lide říci. Budte jako to se se upalovali, nebo jako ti co bojovali ?

P. Haraším 25.2.2019 22:04

tady se to také hodí...

https://nazory.aktualne.cz/komentare/unor-1948-nam-nestacil-unor-2019-hltame-lzi/r~df2a2cc238e811e9be22ac1f6b220ee8/

N. Gajová 25.2.2019 21:22

Četla jsem "na místo sebeukájení" :) Nebylo by lepší ty prachy vrazit do inovace nebo rozšíření veřejných záchodků? Nebo vybudovat v parku trysku s pitnou vodou pro všechny, co půjdou okolo a budou žíznit? Snad se nebudou kameníci živit výrobou pamětních desek kdekomu, kdo nic nedokázal, nedokončil studia a hodil si mašli, utopil se, oběsil se, upálil se, nebo spáchal sebevraždu skokem pod rozběhnutou slepici, což učinilna protest proti všemu a všem?

Uplnej Vypatlanec 25.2.2019 19:51

tendle Saskistan vyznamenava kdejaky howna (Masini, Bango,...) ale Zajic nema pamatnik ani bezmala 30 let po djemokjadyckym Plysaku. Bohuzel jeho i Palachova obet byly zbytecne.

P. Haraším 25.2.2019 19:04

Pamětní deska pro bojovníka proti russáckému šmejdu, který okupoval naši vlast a přitom by měli odstranit sochy všech okupantů od roku 1946...v rámci spravedlnosti.

Z. Hrabal 25.2.2019 18:44

Kdy bude mít na Václaváku pamětní desku studem Růžička alias Šmíd? Tam by mohl mít projev třeba bolševik Zima. :-)

Uplnej Vypatlanec 25.2.2019 19:51

a co pomnik utriskanymu Zifcakovi ?!

J. Kolumberský 25.2.2019 18:22

Pamětní desky pro všechny sebevrahy? To by bylo hodně drahé. Ledaže by se desky věnovaly jen sebeupáleným. A co ti dva letos v lednu na Václavském náměstí, i ti by měli mít svoji desku?

Uplnej Vypatlanec 25.2.2019 19:51

ty ses jen ubozak

A. Devátý 25.2.2019 17:49

Proč ne? Dnešní aktivisté se raději obalí tibetskou vlajkou.

J. Nový 25.2.2019 17:00

Tuším, že i letos v lednu někoho inspiroval Palachův čin,ne?

J. Krutil 26.2.2019 7:38

Naše milá lžitelevize se určitě bude držet zpátky. Palachův týden v naši milé inspiroval další k upálení v Praze. Bukvice v naši milé nemohou potřebovat pokračovatele upálením proti systému, demokratickému.


Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...