Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Mladoboleslavsku hořely podél železnice louky a lesy. Požár zavinil projíždějící vlak

Česko

  16:06aktualizováno  8. srpna 18:37
Bakov nad Jizerou (Mladoboleslavsko) - Na mnoha místech na několikakilometrovém úseku mezi Bakovem nad Jizerou a Bělou pod Bezdězem na Mladoboleslavsku hořely v úterý odpoledne podél železniční trati louky a lesy. Po 19:00 hořelo zřejmě již jen v lesní školce, hasiči ale ze vzduchu zkoumají, jestli nehoří ještě jinde, řekl jejich mluvčí Jaroslav Gabriel.

S požárem bojovala stovka hasičů. foto: ČTK

Požáry hasily dva vrtulníky a letadlo, na zemi bojovalo s požáry více než 100 hasičů, kteří mají k dispozici desítky vozidel. Na místo nyní dorazí dvoucestné vozidlo od drážních hasičů, které umí jezdit po kolejích. Hasiči následně zkontrolují plochu přímo z kolejí. 

Na zemi bojuje s požáry větší množství hasičů.
Následky požáru mezi Bakovem nad Jizerou a Bělou pod Bezdězem na...

Zásah byl podle Gabriela rozdělený do několika událostí, u některých z nich zvýšili hasiči stupeň požárního poplachu na druhý ze čtyř možných. Mluvčí řekl, že pokud by hasiči požáry evidovali jako jednu událost, byl by zřejmě vyhlášen čtvrtý, tedy zvláštní stupeň poplachu.

V úseku Bakov nad Jizerou - Okna je podle údajů na webu Českých drah zhruba od 14:15 přerušen kvůli požáru železniční provoz. Omezení se dotkne osobních vlaků i rychlíků, cestující musí využít náhradní autobusovou dopravu.

Požáry vznikly od projíždějícího vlaku, který měl závadu na brzdovém systému. Na místě bylo podle Gabriela zřízeno stanoviště, kde vrtulníky nabírají vodu. Jejich zásah byl podle něj velice rychlý, vrtulníky prováděly jeden shoz vody za druhým. K místu události bylo dopraveno také letecké palivo, aby vrtulníky nebyly limitovány jeho spotřebou.

07.srpna 2018 v 16:25, příspěvek archivován: 07.srpna 2018 v 18:10

Zásah hasičů u požárů na Mladoboleslavsku je rozdělený do několika událostí. V úseku Bezděz - Bakov n. Jizerou je přerušen železniční provoz. Požáry zřejmě vznikly od projíždějícího vlaku. Tuto informaci ale hasiči stále prověřují. FOTO: Jiřina Čacká https://t.co/NsFKeiPvqd

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Nejzávažnější je čtvrtý - zvláštní, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

Hoří i seník na Svitavsku

Hasiči dostali pod kontrolu požár velkokapacitního seníku v Opatovci na Svitavsku. Objekt o rozměrech přibližně 80 krát 20 metrů hoří od úterního odpoledne. První den se na místě vystřídalo 17 hasičských jednotek, další byly na místě dnes. Zásah jim velmi ztěžuje horké počasí a žár od požáru, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Střecha objektu se v úterý zřítila. „Štáb velitele zásahu dnes povolal i statika. Vyšetřovatelka hasičů také se specialisty z oboru elektro z Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR z Lázní Bohdanče pokračuje ve vyšetřování příčin vzniku požáru,“ uvedla Horáková. Škoda byla předběžně vyčíslena na 17 milionů korun.

Hasiči museli ochlazovat kravín v těsné blízkosti seníku a silážní jámu. Zřídili čerpací stanoviště z nedalekého rybníka. Pomocí nakladače vyvážejí hořící a ohořelé balíky slámy a sena do silážní jámy a prolévají je vodou. K likvidaci nasadili také výškovou techniku. Na místě zůstávají čtyři jednotky, tři z nich vybavené cisternami. Seník se zbytkem slámy nechávají dohořet, likvidovat jej budou i ve čtvrtek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat