28. května 2010 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Moravě se zbortil podmáčený dům, další ohrožují sesuvy půdy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

NOVÝ PŘEROV V Novém Přerově na Břeclavsku se dnes zbortila část podmáčeného rodinného domku. Při neštěstí nebyl nikdo zraněn. Dům byl v době neštěstí prázdný. Zbortila se jedna z nosných zdí dlouhá čtyři metry. Podle statika je objekt neobyvatelný, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Hasiči stojící části domku podepřeli dřevěnými trámy a celý prostor uzavřeli, aby se do objektu nikdo nepovolaný nedostal. Zbortila se zeď postavená převážně z nepálených cihel. Objekt bude patrně nutné strhnout.

Kvůli hrozícímu sesuvu museli hasiči evakuovat ostravskou rodinu
Další rodinný dům ohrožuje sesuv svahu s kamením v Ostravě-Koblově, v němž žije tříčlenná rodina. Z místa byly evakuovány dvě osoby, třetí je dlouhodobě mimo domov, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Hasiči už na svahu pořezali stromy, v kořenech jednoho z nich objevili velký pískovcový balvan, který zapříčiňoval sesouvání svahu. Kámen se budou snažit vytěžit a odlehčit tak svah.

Podle souseda ohroženého domu se svah, nad kterým vede lesní cesta, začal sesouvat už před několika dny. "Zavinilo to auto, které chtělo vyjet nahoru na louku. Najednou tam zapadlo a uvolnilo kus svahu. Další auto ho muselo vytáhnout," popsal soused situaci. Podle něj měl řidič zapadlého vozu velké štěstí. "Kdyby se z toho svahu zřítil, těžko by přežil," míní.

Sesuvy ohrožují 35 domů, jeden musel být zdemolován
Počet sesuvů po povodních v Moravskoslezském kraji nadále roste. Podmáčená půda je podle posledních informací aktivní na více než 60 místech, což je dvojnásobek oproti začátku týdne. Podmáčená půda se nejčastěji sesouvá na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Sesuvy dosud ohrozily celkem přes 40 lidí, téměř polovina z nich musela být evakuována.

Kvůli sesuvu bude muset být zdemolován zatím jeden dům v Dolních Domaslavicích nad Žermanickou přehradou na Frýdecko-Místecku. Osud dalších dvou rodinných domů v zasažené lokalitě zůstává nejasný. Celkem sesuvy ohrozily nejméně 35 objektů. Demolice objektů v regionu nehrozí jen kvůli sesuvům, ale i samotným záplavám. Dnes byl zbourán například dvojdomek v karvinské části Doly, který obývali tři dospělí a šest dětí. Obě rodiny, které žily v jedné části domku, si společně našly náhradní ubytování.

ČTK, Lidovky.cz