Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na most sebevrahů se žebříkem

Česko

  9:17
PRAHA - Nepřekonatelnost nových zábran proti sebevrahům na Nuselském mostě padla. Tento týden na ně poprvé od jejich instalace vylezl sebevrah.

Nuselský most, na archivním snímku ještě před nainstalováním efektivnějších zábran. foto: Lidové noviny

 Obyčejný žebřík za tisíc korun pokořil na Nuselském mostě zábrany proti sebevrahům za šest milionů korun. Po necelém roce tak padl mýtus o nepřekonatelnosti nových hladkých plechů, které nechal loni v létě postavit pražský magistrát. Město tak chtělo jednou provždy zabránit nešťastným lidem v sebevražedných skocích z mostu. Od roku 1973, kdy byl postaven, skokem do Nuselského údolí ukončilo život nejméně tři sta lidí.

 Dvaačtyřicetiletý muž si však v pondělí přinesl na most žebřík. Vylezl až na horní hranu zábran a řetězem se připoutal k žebříku. Pak se dožadoval příjezdu médií, aby mohl zveřejnit své těžkosti s finančním úřadem. V tu chvíli netušil, že je prvním pokořitelem nového zabezpečení „mostu sebevrahů“.

Na most sice už jeden muž vylezl vloni, ale to bylo v úseku, kde zábrany v té době ještě nebyly dostavěny. Příznivci zábran se jich i teď zastávají. Tvrdí, že vždycky počítali s tím, že dříve nebo později je někdo zdolá. „Když si někdo přinese žebřík, tak žádné zábrany na světě nemají šanci zabránit mu v lezení. Ale běžný sebevrah nechodí se žebříkem. Toto byl muž, jenž chtěl na sebe upozornit,“ podotkl Tomáš Mrázek, mluvčí Technické správy komunikací (TSK), která nechala zábrany postavit.

 Podle předsedy bezpečnostního výboru zastupitelstva Pavla Žďárského, jenž stavbu zábran inicioval, byl zmíněný muž exhibicionista. Zábrany prý mají zachránit lidi, kteří podlehnou momentálnímu psychickému zkratu. „Samozřejmě, že ty zábrany mají smysl. Od doby, co jsme je instalovali, se nikdo skokem z Nuselského mostu nezabil. Ani na něj až do této chvíle nevylezl,“ zdůraznil Žďárský.

 Podle pražských zelených jsou to však vyhozené peníze. „Je určitě užitečnější, že byla znovu zprovozněna linka důvěry v bohnickém Centru krizové intervence. Je to potřebnější než dávat miliony na tuny železa, jen aby se zabránilo lidem ve skoku z mostu,“ konstatovala šéfka pražských zelených Petra Kolínská, členka bezpečnostního výboru.

 Na zábrany však nedají dopustit pražští hasiči. „Moc nám to pomohlo, i když zpočátku jsme byli skeptičtí. Mysleli jsme, že lidi si najdou různé způsoby, jak se nahoru dostat,“ řekl mluvčí hasičů Vít Pernica.

Cenu zábran ale nedávno řešil kontrolní výbor zastupitelstva. Původně totiž měly stát jedenáct milionů korun. Podle kontroly ale byla cena nadhodnocená. Zakázku začali pracovníci TSK přepočítávat poté, co byla zpochybněna v médiích. Podle Mrázka dva zaměstnanci TSK kvůli tomu dostali výpověď. Náměstkovi, který za zakázku zodpovídal, bylo sníženo osobní ohodnocení.

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...