Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Můstku slavnostně otevřeli dvojici výtahů. Lidi sveze do hloubky 40 metrů

Česko

  17:06
PRAHA - Pražský dopravní podnik v úterý slavnostně otevřel výtahy ve stanici metra A a B Můstek. Výtah ústí v dolní části Václavského náměstí naproti Adamově lékárně. Výstavba vyšla na zhruba 123 milionů korun a trvala asi rok a půl. V metru je nyní bezbariérových 43 z celkem 61 stanic. Kompletně má být metro bezbariérové do roku 2025.

Ve stanici metra Můstek byla slavnostně zprovozněna dvojice bezbariérových výtahů. foto: ČTK

„Byly tady velmi složité geologické podmínky, které komplikovaly stavbu. Uskutečnil se tu intenzivní archeologický průzkum a našlo se například dřevené vodovodní potrubí nebo dlažby z 18. a 19. století. Největší problém ale byly geologické podmínky, v jednu chvíli musela být zastavena ražba a monitoroval se pohyb staničního tunelu,“ řekl generální ředitel dopravního podniku (DPP) Jaroslav Ďuriš.

Novým úsekem metra A projeli první cestující. Sobotka slíbil Praze pomoc

Cestující, kteří budou chtít bezbariérový přístup využít, mohou nastoupit do jednoho ze dvou výtahů na Václavském náměstí. Ty je svezou o 24 metrů níže, kde projdou chodbou k dalšímu výtahu. Ten je pak sveze buď do stanice metra A, nebo ještě níže do stanice na trase B. Od povrchu až na nástupiště trasy B překonají lidé převýšení 40 metrů.

Ve stanici metra Můstek byla slavnostně zprovozněna dvojice bezbariérových...
Ve stanici metra Můstek byla slavnostně zprovozněna dvojice bezbariérových...

Můstek byla poslední přestupní stanice pražského metra, která nebyla bezbariérová. „Tímto uzavíráme triangl přestupních stanic Muzeum, Florenc a Můstek,“ řekl Ďuriš.

Náklady výstavby výtahů byly 122,8 milionu korun, z toho přibližně 52 milionů získal dopravce z evropských fondů.

Palmovka, Karlovo náměstí i Staroměstská

DPP letos začne připravovat stavbu nového výtahu do stanice metra na Karlově náměstí. Zhruba 66 milionů má stát výtah ve stanici metra B Palmovka, kde by měla stavba začít ve druhém pololetí letošního roku. Na zahájení stavby výtahu na Karlově náměstí je vyčleněno deset milionů korun, dokončen má být v roce 2017.

Stanice metra Anděl dostane výtah za 93 milionů později. Stavbu hatila Vltava a Petřín

Příprava prací nutných pro vybudování bezbariérových přístupů má začít u dalších pěti stanic. Mezi nimi jsou na lince A stanice Staroměstská, Flora a Náměstí Míru. Na trase B Českomoravská a Jinonice. Pro každou ze stanic počítá město pro přípravu projektů s náklady pět milionů korun.

V rámci pražského metra je v provozu celkem 61 stanic. Po otevření výtahu na Můstku z nich je 43 bezbariérových. Podle strategie, kterou město před několika lety schválilo, by měly být bariéry odstraněny ze všech stanic do roku 2025. Město zároveň zvažuje nahrazení plošin výtahy, plošiny ve stanicích jsou totiž poruchové, navíc je pro vozíčkáře jejich obsluha obtížná. V loňském roce Praha otevřela výtah například ve stanici Anděl nebo Roztyly.

Autor: