Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Velehrad dorazilo 30 tisíc lidí. Kalousek poklekl vedle Bělobrádka

Miroslav Kalousek poklekl při oslavách ve Velehradě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek poklekl při oslavách ve Velehradě. | foto: MAFRA - Luděk Ovesný

VELEHRAD Poutní mše na Velehradu, kterou vyvrcholily letošní oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, navštívilo podle organizátorů odhadem 30 tisíc poutníků. V porovnání s loňskem, kdy se slavilo významné výročí 1150 let, to byla zhruba polovina.

"S loňským rokem se účast nedá srovnávat, slavilo se tehdy velké jubileum. I tak nás návštěvnost překvapila, přijelo více lidí, než jsme předpokládali," řekl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Doplnil, že páteční benefiční koncert si nenechalo ujít na 20 tisíc lidí.

Oslavy výročí příchodu věrozvěstů si nenechali ujít ani někteří politici. Mše se zúčastnili například předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek, šéf hradního protokolu Jindřich Forejt a místopředseda TOP09 Miroslav Kalousek, který při mši dokonce poklekl.

Z hlediska policie byla slavnost klidná. Podle mluvčího uherskohradišťské policie Aleše Mergentala nezaznamenali policisté v souvislosti s oslavami žádný problém, potíže nebyly ani s dopravou.

Dny lidí dobré vůle a oslavy výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje...

Zdravotníci ošetřili 25 lidí; což bylo proti předchozím roku podstatně méně. Pomoc jim už tradičně poskytli členové Maltézské pomoci. "Letos jsme měli tři úrazy obličeje. Lidé zakopli na nových kostkách, což se nikdy nestalo. Hodně jsme ošetřovali také lidi, kteří se spálili na sluníčku," řekla hlavní sestra Lucie Marešová. Dodala, že pomoc poskytli kvůli kolapsu i jednomu z ministrantů.

Poutníci na Velehrad dorazili z Česka i zahraničí. Podle Kořenka šlo o věřící například z Německa, Maďarska, Rakouska a Polska. Pěšky dorazilo například devět skautů ze Slatinic na Olomoucku. "Vyrazili jsme už předevčírem a od Koryčan jsme šli pěšky. Spali jsme pod širákem. Je to už tradice," řekl skaut Vojtěch Bartek. Počasí však poutníkům nepřálo, déšť se zde střídal s ostrým sluncem a vyjasnilo se pouze při samotné mši.

Odkaz věrozvěstů si v těchto dnech připomíná celá země. Jejich křesťanská mise položila ve druhé polovině 9. století na Moravě základy vzniku českého státu. Přeložili biblické a liturgické texty a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben v některém z velkomoravských kostelů.

Víra je velký dar od Cyrila a Metoděje, řekl kardinál Duka na Velehradě
Hloubku velehradské tradice a jedinečnost díla soluňských bratří vyzdvihl během poutní mše na Velehradě kardinál Dominik Duka.

Kardinál Duka v projevu poukázal na to, že dědictví víry není historicky chráněná památka, ale že víra je stálou formou života. "Víra, jako Boží dar, není sklerotický, či zkostnatělý postoj, který bychom mohli nazvat náboženským, nebo politickým přesvědčením. Víra, jak nám ukazuje Písmo svaté, velký dar svatého Cyrila a Metoděje slovanstvu ve srozumitelném jazyce, požaduje poznání a také i svobodný souhlas," uvedl.

Dny lidí dobré vůle a oslavy výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje...

Na nádvoří baziliky se scházeli lidé již od ranních hodin. Neodradilo je ani vrtkavé počasí a občasný déšť. Při zahájení mše se však nebe symbolicky vyjasnilo.

Biskupská ocenění ve Velehradě

  • Pavel Hladký, autor křížové cesty v Praze 6 - Řepích. Křížová cesta v zahradě Domova svatého Karla Boromejského v Praze je pojata netradičně, inspirovována verši básníka a lékaře Aloise Volkmana (který byl taktéž oceněn). V jednotlivých zastaveních dominují lidské ruce.
  • Malíř a výtvarník Jan Jemelka byl oceněn za výtvarný přínos v oblasti utváření liturgických prostorů u nás i v zahraničí. "Dík a uznání se vztahuje i na generační umělecký odkaz rodiny Jemelkovy," řekl mluvčí ČBK František Jemelka.
  • Hudební skladatel Václav Hálek získal uznání za duchovní přínos v oblasti hudební kompoziční tvorby.
  • Udíleli se i pamětní medaile, ty obdržel za dlouholetou a obětavou péči o české krajany v Rumunsku duchovní správce v Banátu Václav Mašek nebo za dlouholetou činnost v organizaci Likvidace lepry její zakladatel Jiří Holý.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!