Na nejvyšší návštěvu padal sníh

Hokej pod širým nebem v Pardubicích sledovalo 17 140 diváků * Na hráče chumelilo i svítilo slunce

PARDUBICE Od pusy jim stoupala pára, kolem helmy poletovaly sněhové vločky. Česko zažilo po 44 letech hokejový zápas pod širým nebem. Pardubice si totiž pozvaly Kometu Brno na plochodrážní stadion ve Svítkově.

Cílem pořadatelů bylo napodobit NHL, kde se z utkání na otevřeném stadionu stala novoroční tradice. A nakonec si domácí z utkání odnesli i tři body za výhru 4:2.

Netradiční duel 36. kola extraligy přinesl zajímavou exkurzi do doby před několika desítkami let. Diváci se krčili na sedadlech schouleni v zimnících, většina se zahřívala „medicínou“ přinesenou v placatkách. Navíc mohli zpočátku sledovat i hráče oděné v historických retrodresech... Vprvní třetině sněhová chumelenice, ve druhé sluníčko. I s takovými vrtochy počasí se museli hokejisté vyrovnat. „Ještě mohlo ve třetí třetině sprchnout,“ mudroval brněnský brankář Jiří Trvaj.

Organizátoři se sněžením počítali. Jen přišlo později, než očekávali. „Přesto jsme byli klidní. Jeden z našich kamarádů má doma žabáka Huberta, který nám předpovídá počasí na letní akce, a ten řekl, že se utkání vydaří,“ usmíval se duchovní autor akce, generální manažer Pardubic Zbyněk Kusý.

Přesto docházelo v první třetině kvůli sněžení k zajímavým momentům. Jednu situaci v pardubickém brankovišti dokonce musel rozřešit videorozhodčí. „Branková čára byla zapadaná sněhem, takže nebylo vidět, zda ji puk přešel,“ vysvětlil LN hlavní rozhodčí Vladimír Šindler. O pár minut později pak s kapitány obou mužstev probíral, zda by nebylo lepší zápas přerušit a nechat uklidit led. „Raději jsme chtěli hrát, abychom pořád nechodili ze zimy do tepla a obráceně,“ odmítl to pardubický Petr Koukal.

Kusý: Zřejmě skončíme na nule Pro gólmana Trvaje bylo paradoxně horší sluníčko než sníh. „Už jen samotná modrá obloha je taková, že člověk kvůli ní musí přimhouřit oči,“ líčil Trvaj, který měl pod maskou, stejně jako řada dalších hráčů, namalované stíny pod očima.

Tribuny byly přichystané pro 25 tisíc diváků, do Svítkova jich našlo cestu 17 140. V platnosti tak zůstal absolutní rekord ligy z roku 1962, kdy utkání Spartak Sokolovo -ZKL Brno sledovalo 18 500 lidí.

Včerejší zápas tak překonal „jen“ rekord české extraligy, který držel sedmý zápas finálové série Slavia - Karlovy Vary se 17 123 diváky z roku 2008. „Je škoda, že nepřišlo ještě víc lidí, ale v tuhle chvíli asi není v Čechách síla, která by přitáhla víc diváků,“ přemítal Kusý. Přesto nebyl pardubický manažer zklamaný. „Každý sport v tomto státě může být nadšený, když se na něj přijde podívat tolik lidí. A já jsem strašně rád, i když jsme neudělali úplný rekord.“

Na přípravě zápasu s Brnem se podílelo sedm stovek lidí a stál okolo patnácti milionů korun. „V tuhle chvíli nedokážu říct, jestli jsme prodělali. Ale ani bych neřekl, myslím, že budeme na nule,“ přiblížil Kusý.

Je otázkou, za jak dlouho Česko uvidí další podobný zápas. Případné zájemce může odradit skutečnost, že stadion tentokrát nezaplnily ani dva kluby s nejvěrnějšími fanoušky. „Slyšel jsem o úmyslu společnosti Česká sportovní zorganizovat takovýhle zápas NHL v Praze. Možná některá města, která mají odpovídající stadion na fotbal, nemusí mít tak vysoké náklady jako my, protože jsme museli dvě tribuny postavit sami. Bez toho bychom dokázali udělat utkání minimálně o osm milionů levněji,“ spočítal manažer Kusý.

***

Divácké rekordy na hokeji Rekord extraligy 17 140 diváků Zápas v Pardubicích sledovalo o 17 diváků víc než sedmé finále mezi Slavií a Karlovými Vary v O2 areně v roce 2008. Rekord na českém území 18 500 diváků I po včerejšku ho drží zápas z roku 1962 mezi Spartakem Sokolovo a ZKL Brno v tehdy nově otevřené Sportovní hale v Praze. Světový rekord 113 114 diváků Platné maximum ze zápasu týmů dvou univerzit z Michiganu není staré ani měsíc.