Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na nové uniformy zapomeňte. Může za obstrukce dodavatel?

Česko

  19:38
PRAHA - Z nových uniforem se stala černá můra armádních nákupčích. Po několika zrušených kontraktech se chvíli zdálo, že se situace lepší, ale opět přišla rána. Aktuálně se rozpadá kontrakt na pořízení 57 500 letních blůz a kalhot, které měla do letošního 30. listopadu vojsku dodat firma Blažek.

Čeští vojáci v Afgánistánu na základně Bagrám. foto: Ministerstvo obrany ČRReprofoto

Jenže nedodá. Jak zjistily LN, v úterý proto proběhlo jednání mezi společností a vedením Národního úřadu pro vyzbrojování. „V průběhu schůzky společnost Blažek informovala zástupce úřadu o možných problémech spojených s plněním dodávek letních stejnokrojů,“ potvrzuje Jiří Caletka, mluvčí ministerstva obrany.

Potíž je v kontrole

Podle vyjádření firmy Blažek je důvodem nedostatečná spolupráce českého a jihokorejského úřadu jakosti, kde se látky pro uniformy vyrábějí. Instituce prý nebyly schopné zajistit průběžnou kontrolu výroby materiálu, jak čeští úředníci patřící pod ministerstvo obrany nově požadují. „Ani za půl roku se bohužel nepodařilo českým orgánům vysvětlit korejské straně, jak by měla taková průběžná kontrola vypadat,“ zlobí se Ladislav Blažek, ředitel oděvní firmy, a nebojí se mluvit o možném soutěžním komplotu způsobeném konkurencí.

Situace popuzuje především vojáky, kteří mají nové kalhoty a blůzy z ripstopu (textilní materiál, pozn. red.) slíbené už několik let. Protože jsou výstrojní sklady prázdné, kupují si oblečení v obchodech za své. Staré uniformy se navíc trhají kolem loktů a kolen. Vojáci je sešívají, ale tím snižují krycí účinek.

PSALI JSME

„Pokud by dodávky nepřišly v požadovaných termínech, museli bychom u uniforem pokračovat v regulačních opatřeních,“ obává se Jana Růžičková, mluvčí velení armády.

Jediné lepší mají doma

Taková regulace znamená, že k novým polním uniformám se dostanou především jen nováčci a vojáci před odjezdem do mise. Ostatní si musejí vystačit s otrhanými a několikrát sešívanými. Někteří přiznávají, že poslední lepší kalhoty si schovávají doma ve skříni jen pro slavnostní příležitosti.

„V případě nedodržení termínu plnění jsme připraveni využít veškerých právních nástrojů k ochraně práv státu, které smlouva upravuje,“ komentuje současný problémový tendr na maskáče Jiří Caletka, mluvčí ministerstva obrany.

„Zákon o veřejných zakázkách neumožňuje pro případ odstoupení od smlouvy uzavřít smlouvu s druhým uchazečem v pořadí, nicméně nabízí jiné možnosti, jak zajistit dodávky v případě urgentní potřeby,“ doplňuje.
Podle informací LN je stejně jasné, že do letošního 30. listopadu „pouštní“ a zelené stejnokroje firma Blažek rozhodně nedodá. Specialisté Národního úřadu pro vyzbrojování musí vyčkat až do tohoto data a právní kroky podniknout poté.

Tendr by teoreticky ještě mohlo zachránit ministerstvo, kdyby posunulo termín dodávek a české a jihokorejské úřady se domluvily na spolupráci. V tomhle ideálním případě by uniformy mohly dorazit příští rok na jaře. „Pokud by došlo k dohodě s ministerstvem obrany, pokusíme se to splnit. Musí ale proběhnout nová jednání s našimi zahraničními výrobními partnery, jejichž důvěra je teď na bodu mrazu,“ tvrdí Ladislav Blažek, ředitel společnosti.

Je ovšem víc než pravděpodobné, že proti takovému postupu resortu by se ozvaly další firmy, jež v zakázce za 42 milionů korun z letošního března neuspěly.

Jiné dodávky běží

Podle Ladislava Blažka by potíže nenastaly, kdyby Národní úřad pro vyzbrojování nepožadoval průběžnou kontrolu výroby látek přímo v továrně v Jižní Koreji. „Protože veškeré testování se provádí až na hotových výrobcích, může být každá dodávka vyrobených blůz a kalhot zkontrolována v obvyklém režimu konečné kontroly na území Česka, samozřejmě před dodáním armádě,“ nabízí a ukazuje orazítkované materiály Vojenského výzkumného ústavu v Brně, jehož znalci schválili vzorky uniforem v červnu.

Obrana na jeho stesky namítá, že požadavek státního ověření jakosti a odborného dozoru je standardem a Blažek o těchto podmínkách věděl, protože tvořily součást zadávací dokumentace.

Menší zakázka je málo

„Pokud dodávky nebudou splněny v požadovaných termínech, pro vojáky by to rozhodně nebyla pozitivní informace. Zbývající část dodávek polních uniforem vzor 95 běží podle plánu,“ reaguje Jana Růžičková z generálního štábu. Nedostatkové oblečení totiž začala dodávat společnost Koutný v rámci menší zakázky za 34,9 milionu korun. Téměř tři tisíce blůz a pět a půl tisíce kalhot má nyní armáda k dispozici, další tisícovky kusů se očekávají do tří měsíců. Jenže ty pokryjí jen nejnutnější potřeby.

Firma Blažek měla v zakázce za 42 milionů dodat do 30. listopadu pět tisíc blůz vzor 95 letních s béžovým potiskem, pětadvacet tisíc blůz letních se zeleným potiskem, sedm a půl tisíce kalhot letních s béžovým potiskem a dvacet tisíc kalhot letních se zeleným potiskem.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...