Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Střípky z konference o MeToo: Kubera kritizoval feministky, sexuoložka pustila video z páření tučňáků

Česko

  12:35aktualizováno  14:41
Praha - První česká odborná konference, která se na akademické půdě věnuje právnímu rozměru globální kampaně proti sexuálnímu obtěžování MeToo, svedla do jedné místnosti řadu politiků, soudců i odborníků na lidské vztahy. Na téměř čtyřhodinové konferenci promluvilo 12 mužů a čtyři ženy, přičemž každý z přítomných způsob vedení kampaně i její obsah do jisté míry kritizovali.

Jaroslav Kubera na konferenci o MeToo foto: Pavlína Procházková

Akci na půdě Univerzity Karlovy - v pražském Karolinu - kterou pořádala společnost Stálá konference českého práva, dodala váhu záštita předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka či pražské primátorky Adriany Krnáčové.

Trasparenty upozorňovaly například na fakt, že sexulní násilí je i problémem...
Kolem deváté už před Karoline demonstrovalo 15 lidí.

Přestože si pořadatelé dali za cíl zachytit právní aspekty sexuálního obtěžování, oslovili i řadu odborníků ze sfér, které se MeToo týkají. Stranu, která kampaň MeToo považuje za užitečný nástroj společenské změny, však zastupovala téměř výhradně skupina asi 15 studentek a studentů protestujících u vchodu.

Soudci a politici se sejdou na konferenci o MeToo. S převahou mužů, dorazí i kritik Kubera

„Kdybyste si to radši šly poslechnout,“ prohodila k nim cestou do Karolina jedna z účastnic konference, exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. „Ne všichni byly pozváni na základě odbornosti v genderové problematice,“ odvětila jedna z nich. Studentky si navíc postěžovaly i na to, že první odborná debata o MeToo na akademické půdě byla veřejnosti uzavřena například vstupním poplatkem 600 korun.

Jako na vojně

Jako jeden ze smířlivějších ke kampani se projevil místopředseda Nejvyššího soudu Radim Fiala. Ten prohlásil, že ji odmítá přijmout jako téma, které rozděluje lidi. „Téma MeToo vnímám jako téma, které chce mluvit o ponižování kohokoli kýmkoli,“ vysvětlil. Analogii našel ve vojenské službě, kdy byl prý například svědkem pálení dopisů z domova, což považoval za morálně odsouzeníhodné. Podle Fialy však není řešením agresivní moralizace. „I na vojně pomáhala proti sprostotě slušnost, nepomáhalo moralizovat, až na nejextrémnější výjimky se všichni začínali chovat slušně,“ řekl.

Fiala a několik dalších řečníků také zmínili, že svět práva je v otázce genderu specifickou bublinou, a to kvůli „feminizaci justice“. „Na právnické fakultě bylo více děvčat než chlapců, takže dívky nebyly rozhodně znevýhodňované,“ míní Fiala. Tuto většinu na konferenci zastupovala jediná žena, prezidentka Unie advokátů Daniela Kovářová.

‚Rozčílené genderky‘

Na konferenci mezi jinými vystoupil sexuolog Radim Uzel. „Za svou dlouholetou praxi poplácaných zadků sestřiček by pro mě bylo doživotí, ale bylo pár sestřiček, kde jsem podle ksichtu poznal, že tuhle nepoplácáš,“ vzkázal kritikům jeho náhledu na problematiku sexuálního obtěžování. Zmínil i psycholožku, která ho údajně pokárala za zlehčování vážného tématu.

Uzel konstatoval, že „vypadala jako jedny ty nepříliš půvabné dívky, co tady venku protestovaly.“ Podobně se do protestujících strefoval i místopředseda senátu Jaroslav Kubera, který se opřel do „genderek, které se nějak rozčilovaly, že je tady málo žen. Ony nepochopily, že je to hlavně o mlčenlivost advokátů“.

Právě Kubera, který je známý svými kontroverzní výroky, pronesl jeden z aplausem nejvíce oceněných projevů. Pochlubil se například tím, že i jeho manželství začalo sexuálním harašením. „Za můj ksicht by si mě nikdo nevybral,“ řekl. Pochválil také odbornou povahu konference a opakovaně se strefoval do svých kritiků s tím, že jde o „právní aspekty, v čemž by nám ty feministky nepomohly.“

Hnutí #MeToo přetváří firemní kulturu. Zaměstnanci se budou školit, jak neobtěžovat

Olympijská lyžařka Kateřina Neumannová byla na konferenci pozvána, aby přednášela o sexu ve vysokém sportu - rozpovídala se tedy například o tom, že v olympijských vesnicích není snadné přijít k náhodnému sexu, a to kvůli sdílenému bydlení. Sama se se sexuálním obtěžováním ve sportu nikdy nesetkala.

Příklad tučňáků a tržní model

Hlasitý potlesk sklidila psycholožka Laura Janáčková, která o sexualitě mluvila jako o výměnném obchodu. „Dnes za mojí přednášku bude souložit 700 tisíc lidí,“ upoutala pozornost publika. „Ženy něco mají, muži něco chtějí, princip obchodu,“ začala vykládat. „Ženy mají za život jenom několik set vajíček,“ pokračovala s tím, že jejich investice do případných potomků je tedy vyšší než v případě mužů. Ženy si podle ní tedy vybírají partnery podle zdrojů, ochoty se o ně podělit a až následně atraktivity.

Janáčková v rámci své prezentace pustila video, kde probíhá sexuální namlouvání dvou tučňáků. Samec své družce donese kamínek, načež spolu souloží, což je podle Janáčkové důkazem, že sex je výměnným obchodem nejen pro lidi.

„Muži za své zdroje chtějí protiváhu, tou je atraktivita, jestli si myslíte, že si vás muž vybral, protože jste milá, hodná, umíte vařit – ne, vybral si vás kvůli atraktivitě,“ dodala na závěr své přednášky s názvem Muž – sprostý podezřelý.

S Janáčkovou souhlasil sociolog Petr Hampl. Ten považuje ženy za strážkyně sexuální morálky. „Jsme potomci těch mužů, kteří si nevybírali, a těch žen, které si vybíraly,“ prohlásil s tím, že pro muže je evolučně nejvýhodnější předat geny na co nejvíce míst. Na „sexuálním trhu“ má podle něj tedy logicky hlavní slovo žena, která si může vybírat.

Situaci podle něj ale komplikuje současná doba, ve které kampaně jako MeToo zhoršují situaci, muži sexuální uspokojení hledají v pornografii a ženy si méně vybírají. „Trestat pozornost je civilizačně destruktivní,“ komentoval. Chce tedy návrat ke klasičtějšímu, podle jeho slov „tržnímu“, modelu.

Poslední třetina v klidnějším duchu

V poslední třetině konference, na kterou si vydržely počkat zhruba dvě třetiny sálu, skutečně došlo i na hloubkové rozbory právních implikací kampaně MeToo. Kritiku si neodpustil nikdo z přítomných, někteří však konstatovali, že původní myšlenka může být přínosná. Mezi ně patřil například Lukáš Bohuslav z právnické fakulty Univerzity Karlovy. Ten se s kolegy například shodl na tom, že je těžké rozlišovat hranice presumpce neviny obviněných a svobody slova obviňujících.

Debatu však uzavřela další hlasitá kritička kampaně, exministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. „Dnešního dne jsme založili nový vědní obor s názvem MeToologie,“ začala Kovářová. Obor podle ní do sebe zahrnuje témata z řady sfér, včetně práva, psychologie i komunikace.

„Ideálním pachatelem je bílý a úspěšný muž,“ míní Kovářová. Ten prý rád zaplatí, aby si udržel společenské postavení, což se podle ní pojí s tím, jací muži byli v zahraničí obviňováni. Ideální obětí by podle Kovářové měla být ideálně herecky nadaná, „mediálně použitelná“ žena.

Konferenci pak oficiálně rozpustil Karel Havlíček, zakladatel Stálé konference českého práva, který celou událost moderoval. Prohlásil mimo jiné to, že MeToo má „přímé odpůrce a jasné příznivce“. Na konferenci se však našli téměř výhradně zástupci té první kategorie.