Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na odškodnění čekají 70 let

Česko

BRNO Ani více než sedmdesát let poté, co musely tisíce lidí nechat své majetky na Podkarpatské Rusi a opustit je, nenastala náprava. Záchranu hledají v Brně, a to hned trojmo: u svého sdružení, u ombudsmana a u Ústavního soudu.

„Je to, jako by všichni čekali, až ti lidé i jejich potomci umřou,“ říká Josef Havel, který také musel v osudné době s rodiči opustit Podkarpatskou Rus. „Zákon o odškodnění byl přijat až v roce 2009 a stále mnoho lidí diskriminuje,“ míní.

Zákon totiž dává právo na odškodnění pouze těm, kteří své nemovitosti na Podkarpatské Rusi zanechali v období mezi 5. listopadem 1938 a 18. březnem 1939. Jenomže bývalí legionáři-zemědělci byli ze svých domů a polí vytlačeni už dříve – a naopak státní zaměstnanci, kteří do poslední chvíle a do zabrání území Maďarskem vykonávali práci, odjeli až později. „Rodiny železničářů, pošťáků, úředníků, učitelů či třeba četníků do poslední chvíle pracovaly, a teď jsou znevýhodněny,“ dodává Havel.

Za pravdu mu dává i ombudsman Pavel Varvařovský. Ten zařadil právě otázku odškodnění za majetek zanechaný na Podkarpatské Rusi za jeden z osmi největších prohřešků, kterým se loni zabýval. „Zákon nepřihlížel k historickým souvislostem a přestože má zmírnit majetkové křivdy, fakticky způsobuje křivdy nové,“ poznamenal. A tím spíše, že zákon stanovil pouze omezenou skupinu, která má nárok – ty, kteří o majetek přišli a jejich děti. Například vnoučata už podobný nárok nemají.

O vypořádání požádalo do letošního března 607 žadatelů. Ministerstvo vnitra, které žádosti řeší, rozhodlo o více než pěti stovkách případů a přiznalo vypořádání 206 lidem. Podle Vladimíra Řepky z tiskového odboru v případě 127 žadatelů zamítli odškodnění právě pro nesplnění „časového“ limitu.

„Lidé tam do poslední chvíle pracovali pro republiku, i když bylo vlastně jasné, co nastane. Teď jsou za to oni a jejich potomci trestáni,“ podotýká Havel. Postiženým už sdružení Podkarpatská Rus, které založil, pomohlo obrátit se na Ústavní soud. Ten bymohl termínové vymezení v zákoně zrušit.

Odškodnění za majetek zanechaný na Podkarpatské Rusiměli krajané získat už po druhé světové válce, kdy území převzal Sovětský svaz. Československo tehdy pořídilo obsáhlé souhrny, z nichž lze dodnes vycházet, a dokonce dostalo i peníze. Bylo to 920 milionů korun proti odhadované ceně asi čtyři miliardy. Pokud ale i tyto peníze dorazily k postiženým a jejich potomkům, byla to jen malá část.

Ministerstvo vnitra nepřipravuje žádné změny. Proto vyzval ombudsman ke změně zákonů a o sporu bude jednat i Ústavní soud.

***

Ombudsman řadí odškodnění za majetek na Podkarpatské Rusi k největším prohřeškům

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA
Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA

Návrat do školy či práce, spojený s výkyvy teplot, může oslabit náš organismus. Ale co kdyby to letos bylo jiné? Zapojte se do testování a...