Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Orlíku je málo vody, lodě musí vytahovat jeřáb

Česko

  20:28
PRAHA - Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík v sobotu začal pomáhat s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistavil ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň.

Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík začal 3. října pomáhat s přesunem plavidel na břeh jeřáb. foto: ČTK

Zájem o pomoc společnosti nahlásili majitelé asi stovky lodí, celá akce se proto prodlouží. Původně měla trvat do neděle, pokračovat ale bude ještě v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek. V pátek to řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Za jeden den se stihne vytáhnout na břeh deset až 12 lodí, uvedl Roldán. Začíná se v 08:00 a končí se v podvečer kolem půl šesté. Dispečeři se s každým majitelem domlouvají, v kolik hodin mají připlout na stanoviště. Vyzvednutí lodi z vody jeřábem trvá zhruba 20 minut. Další transport a odvoz plavidla jsou si povinni zajistit majitelé sami. Lodě není možné v místě skladovat.

Povodí Vltavy

  • Povodí Vltavy spravuje více než 23 000 kilometrů vodních toků v hydrologickém povodí řeky Vltavy. Má také právo hospodařit se 111 vodními nádržemi a devíti poldry.
  • Vodní nádrž Orlík je klíčovou součástí vltavské kaskády a co do objemu zadržované vody je největší tuzemskou přehradou. Výstavba více než 81metrové betonové hráze trvala šest let, a byla dokončena v roce 1961.

Pro zachování minimálního průtoku, který stanovuje manipulační řád kvůli zohlednění všech funkcí nádrže, musejí vodohospodáři z Orlické přehrady poslední dobou vypouštět více vody, než kolik do ní přitéká.

Podle řádu plavební bezpečnosti musejí být lodě v zimním období, kdy mohou nastat větší výkyvy hladiny, vytaženy na břeh. Obvykle se pro snadnější manipulaci s plavidly zvyšuje hladina přehrady, což ale letos na Orlíku není možné.

Zájem o pomoc společnosti nahlásili majitelé asi stovky lodí, celá akce se...
Přistavil ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu...

Proti snižování hladiny Orlické přehrady sepisují majitelé lodí petici, informoval Radiožurnál. Provozovatel lodní dopravy Pavel Šofr chce peticí docílit změnu manipulačního řádu. „Aby se ta voda v určitých měsících musela držet na nějaké hladině,“ řekl Šofr rozhlasu.

„Jsme si vědomi, že pokles hladiny dostal do prakticky bezvýchodné situace velkou část majitelů a provozovatelů, kteří nemají jak své lodě dostat na břeh a zazimovat, a chceme jim tímto vstřícným gestem pomoci s řešením,“ uvedl před týdnem generální ředitel podniku Petr Kubala. Hladina Orlíku je mimořádně nízko a dále klesá, navíc předpovědi meteorologů neukazují, že by se nepříznivé podmínky před ukončením plavební sezony změnily.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat