Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na otravu metanolem zemřelo 45 lidí, poškozených je přes 130

Česko

  13:59aktualizováno  16:06
PRAHA - Na otravu jedovatým metanolem zemřelo v České republice již 45 lidí, poškozených je přes 130. Od počátku letošního roku zaznamenala policie sedm případů otrav, většina z nich skončila smrtí.
Muži a alkohol (ilustrační foto)

Muži a alkohol (ilustrační foto) foto: ČTK

Lidé umírali například na Kladensku, Opavsku, Olomoucku nebo v Praze, sdělil novinářům náměstek policejního prezidenta Václav Kučera.

Speciální tým Metyl

Policie podle něho vede kvůli metylalkoholu nyní 55 trestních řízení a dalších 36 prověřování. Stíhá více než 70 lidí. "Samotné vyšetřování ještě není úplně u konce. Předpoklad je, že v polovině tohoto roku budou podány první obžaloby," uvedl Kučera.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodal, že mezi lidmi je podle kvalifikovaných odhadů ještě 2000 litrů nebezpečné směsi. Proto také bude pokračovat ve své práci speciální tým Metyl, který prezidium kvůli otravám sestavilo.

Předchozí odhady policie hovořily o 5000 litrech dosud nezajištěného jedovatého alkoholu. Podle náměstka policejního ředitele ve Zlínském kraji Jindřicha Kučery se z toho podařilo od počátku roku zmapovat zhruba 3000 litrů: část v řádu desítek litrů policie dohledala, zbytek prý lidé znehodnotili a vylili. "U zbývajících 2000 litrů bohužel v současnosti nemáme informace, zda se nacházejí na území Moravy, Slezska nebo Česka," dodal Kučera.

Není prý také zřejmé, zda kolují přesně 2000 litrů, protože je někdo mohl dále naředit. Kučera uvedl, že množství životu nebezpečných nápojů se může vyšplhat až ke 4000 litrů.

Metanolová aféra

  • Metanolová aféra vypukla na začátku loňského září.
  • Většinu obviněných policie stíhá z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Sedm lidí policisté stíhají pro obecné ohrožení, za které jim hrozí 12 až 20 let nebo i výjimečný trest včetně doživotí.
  • V hlavní, takzvané zlínské větvi, je nyní stíháno celkem 32 lidí, z toho 25 distributorů a koncových prodejců.
  • Letošní otravy metanolem už bude policie vyšetřovat zvlášť mimo hlavní část kauzy.
  • VŠE o metanolové aféře NAJDETE ZDE
Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat