29. května 2019 15:03, aktualizováno  16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na palubě letadla s premiérem Babišem padl výstřel. Vyšel omylem z pistole ochranky

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: ČTK

Brusel Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO) pravděpodobně nedopatřením vystřelil na palubě armádního letadla, které předsedu vlády s doprovodem vezlo z úterního neformálního summitu v Bruselu. Letadlo nebylo vážně poškozeno a vrátilo se zpět do České republiky. Nikomu na palubě se nic nestalo.

Případ nyní vyšetřuje Vojenská policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ve středu o situaci informovaly mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková a mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Na případ upozornila Česká televize.

„Došlo k výstřelu ze služební zbraně příslušníka policie, tento výstřel byl s největší pravděpodobností nechtěný, nicméně okolnosti tohoto jednání budeme zjišťovat,“ uvedla Nguyenová.

‚Atentát to fakt nebyl‘

Podle informací LN od lidí z blízkosti premiéra došlo k bizarní situaci. Před vzletem odevzdávají členové ochranky předsedy vlády své pistole pilotům. Při této předávce se však stala nehoda a omylem došlo k výstřelu. Nikdo neměl být zraněn a poškozeno nemělo být ani letadlo. „Ne, atentát to fakt nebyl,“ řekl LN zdroj, který si přál zůstat v utajení.

Incident se stal na letišti v Bruselu. Letoun byl podle Dvořákové na místě zkontrolován, zda je schopen letu. „Nedošlo k žádnému vážnému poškození,“ poznamenala. Nyní podle ní incident kromě GIBS řeší i Vojenská policie.

Premiérovi ani nikomu jinému z celkem 22 lidí na palubě se nic nestalo, uvedl server Aktuálně.cz s odkazem na svého zpravodaje, který situaci viděl. Policista z ochranné služby podle všeho nešťastnou náhodou vystřelil krátce poté, co premiér do letadla nastoupil a stroj se chystal k odletu. Výstřel vyšel ze služební zbraně v okamžiku, kdy podle předpisů svou zbraň vybíjel a chtěl ji předat posádce letadla.

Výstřel zasáhl jen vozík s jídlem

„Podle původních informací, které cestujícím podal kapitál letadla, byl stroj neschopný odletu zpět do Prahy. Babiš tedy měl počkat na okamžik, kdy do Bruselu přiletí náhradní letoun z Prahy, což mělo trvat minimálně šest hodin. Jinou variantou bylo, že poletí až ráno pravidelnou linkou Českých aerolinií,“ uvedl server.

Nakonec po zhruba hodině čekání ale kapitán po prozkoumání škod, které výstřel způsobil, cestující informoval, že stroj je schopný letu. „Kulku jsme našli. Nijak nepoškodila trup letadla,“ sdělil kapitán. Podle dostupných informací výstřel zasáhl pouze vozík s jídlem.

Podobný případ, ale s mnohem většími škodami, zažila česká vládní letka před čtvrtstoletím, v červnu 1994, kdy jeden z členů ochranky tehdejšího ministra obrany Antonína Baudyše při letu do Švédska omylem prostřelil podlahu letounu Tu-154 a zasáhl nádrž. Muž pistolí nejspíše zavadil při vstávání o opěradlo sedadla. Benzin tehdy zaplavil zavazadlový prostor, havárii nakonec na letišti ve Stockholmu likvidovaly dva hasičské sbory.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!