21. února 2017 11:23, aktualizováno 23. 2 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na památku zemřelého hasiče, který zasahoval ve Zvoli, se rozezněly sirény

Z pohřbu hasiče Jana Odermatta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z pohřbu hasiče Jana Odermatta. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA K uctění památky hasiče Jana Odermatta, který zemřel minulý týden při hašení požáru lakovny ve Zvoli, se ve čtvrtek rozezněly sirény. Nepřerušovaný tón slyšeli lidé v Praze a Středočeském kraji od 09:55 bez předchozího upozornění, trval 140 vteřin. Chvíli poté začal v obřadní síni strašnického krematoria pohřeb. Oznámila to mluvčí generálního ředitelství hasičů ČR Nicole Zaoralová. Odbory pražských hasičů organizují veřejnou sbírku na podporu rodiny pětačtyřicetiletého hasiče.

Odermatt sloužil od svého nástupu v prosinci 1993 na hasičské stanici Radotín, po absolvování specializačních kurzů se stal technikem chemické služby. Minulý týden zasahoval u požáru lakovny, která začala hořet v úterý nad ránem. Při zásahu utrpěl těžká zranění, kterým podlehl ve středu v kladenské nemocnici.

Odermattův pohřeb začal ve čtvrtek v 10:00, smuteční řeči se ujal ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský. Pohřbu se zúčastnil i generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba a vedení Hasičského záchranného sboru ČR.

Na podporu rodiny zemřelého hasiče přichystaly odbory pražských hasičů veřejnou sbírku. Její založení ale obnáší řadu úředních úkonů a zákonné lhůty. Informace o sbírce budou zveřejněny v nejbližší možné době, podle mluvčí pražských hasičů Pavlíny Adamcové to bude zhruba do dvou týdnů. Požár lakovny ve Zvoli se hasičům podařilo zlikvidovat po 36 hodinách, vyšetřování příčiny zřejmě potrvá několik měsíců.

Z pohřbu hasiče Jana Odermatta.
Z pohřbu hasiče Jana Odermatta.

Kromě hasiče je obětí požáru ještě jeden ze zaměstnanců, jehož tělo bylo nalezeno v hořící lakovně v úterý večer. Následně se v části budovy zřítilo několik stropních panelů a do budovy nikdo nesměl. Hasiči mohli hasit pouze zvenku z výškové techniky. Vzhledem k velikosti požáru hasiči vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, uvnitř haly explodovaly tlakové lahve. Zraněna byla i další pracovnice lakovny, má popálený obličej a ruku. Způsobená škoda dosáhla zhruba 100 milionů korun.

Naposledy se pietním tónem rozhoukaly sirény v březnu 2015 k uctění památky osmi lidí zastřelených v Uherském Brodě, zvuk byl slyšet v celé republice.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz