5. ledna 2017 8:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V pankrácké věznici podali metadon špatnému vězni, ten kvůli chybě zemřel

Vazební věznice Pankrác | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vazební věznice Pankrác | foto: Vězeňská služba ČR

PRAHA V pankrácké věznici v Praze zemřel 25. prosince vězeň, kterého dozorci omylem poslali na léčbu metadonem. Spletli si ho s jiným odsouzeným. Za záměnou stálo shodné příjmení dvou vězňů, z nichž jeden měl dostat metadon jako odvykací náhražku při závislosti, píše deník Právo a server novinky.cz

Zda byla příčinou mužovi smrti opravdu léčba určená pro jiného odsouzeného, určí definitivě až pitva. Podle serveru novinky.cz se věcí zabývá vnitřní kontrola Vězeňské služby i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová se k případu zatím nechtěla vyjadřovat. „Vzhledem k tomu, že událost šetří orgány činné v trestním řízení, nemůžeme k této věci nyní sdělit podrobnější informace.“

Léčba vězně měla spočívat v podání látky zvané metadon,která se používá jako náhražka pro narkomany závislé na morfiu či heroinu. Podle Jiřího Presla, šéfa organizace Drop in, která pomáhá drogově závislým, má metadon podobně jako heroin tlumivé účinky. „Pokud se podá člověku, který do té doby s opiáty neměl žádnou zkušenost, mohou ty účinky být závažné,“ popsal Presl účinky metadonu.

Jelikož má metadon tlumivé účinky, způsobuje ospalost a spánek. „Když by ta dávka byla příliš velká, může se spánek prohloubit do bezvědomí a následně kómatu se zástavou dechu,“, uvedl Presl.

Za tragickým omylem dozorců zřejmě stojí souhra několika okolností. Oba vězni měli shodné přijmení, bydleli na stejném patře a oba měli ten den podstoupit návštěvu u lékaře. Dozorci zodpovědní za záměnu vězňů budou až do vyšetření případu postaveni mimo službu.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz