Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na papeže čekají litry vína a sto tisíc hostiií, i bezlepkových

Česko

  18:20
BRNO/ST. BOLESLAV - Účastníci obou papežských bohoslužeb mohou dostat při svatém přijímání také hostie vyrobené bez lepku, určené pro ty, kteří jsou na něj alergičtí.

Přichystané hostie na papežskou mši. Organizátoři připravili 400 takovýchto misek. foto: Igor Šefr, ČTK

Jen pro nedělní brněnskou bohoslužbu je připraveno na sto tisíc hostií, každá tisící je bezlepková. Svaté přijímání budou udílet určení kněží, kteří budou v každém ze sektorů v hledišti. Před samotného Benedikta XVI. k němu předstoupí čtyři desítky lidí, vybraných zástupců různých diecézí a různých skupin věřících.

Bezlepkové hostie přicestují z Německa

Věřící s celiakií, kteří nesmějí jíst výrobky z lepkové mouky, dostanou při svatém přijímání hostie bezlepkové. Pořadatelé jich připravili stovku. "Protože by nemohli dostávat klasické hostie, vyrobené z běžné mouky, nechávají si zvláště velké farnosti vozit z Německa hostie bez lepku, což jsme učinili i my," vysvětlil Vladimír Záleský, který koordinuje svaté přijímání pro brněnskou mši. Pro "bezlepkové přijímání" v areálu vyhradili stan označený Eucharistická kaple.

Mešní víno z arcibiskupských sklepů

Spotřeba mešního vína se bude měřit na litry. Společnost Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, která je jedním ze dvou jeho dodavatelů v republice, poskytla několik desítek lahví, poslouží především při bohoslužbách v pražské katedrále a staroboleslavské bazilice. Pro tyto příležitosti je připraveno víno s vinětou Biskup Bruno na paměť zakladatele kroměřížských sklepů. "Poskytli jsme i víno pro slavnostní setkání na apoštolské nunciatuře," sdělil LN spolumajitel společnosti Josef Kadlčík.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat