18. října 2018 16:18, aktualizováno  20:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Pardubicku havaroval linkový autobus, na místě bylo 29 zraněných, z toho jeden těžce

Autobus, který na Pardubicku převážel děti, skončil na boku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus, který na Pardubicku převážel děti, skončil na boku. | foto: Twitter HZS Pardubický kraj

Pardubice Celkem 29 lidí se zranilo při havárii linkového autobusu ve čtvrtek odpoledne u Holic na Pardubicku. Autobusu zřejmě praskla přední pneumatika, řidič nad ním ztratil kontrolu, vůz sjel ze silnice a převrátil se. Jednoho těžce zraněného převezl vrtulník do královéhradecké fakultní nemocnice, devět lidí bylo zraněno středně těžce a 19 lehce.

Dalších 31 lidí bylo propuštěno, uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Nehoda se stala kolem 15:00. Silnici 36 mezi Holicemi a Sezemicemi policie uzavřela kvůli vyproštění autobusu a vyšetření nehody. Zůstane uzavřená odhadem do 22:00, policie dopravu odklání.

Podle mluvčí krajské policie Markéty Janovské se autobus převrátil do příkopu na pravé straně silnice. Autobus měl zřetelně poškozené pravé přední kolo.

Mluvčí dopravní společnosti Arriva Roman Herden uvedl, že šlo o pravidelnou linku společnosti z Horního Jelení přes Holice do Pardubic. Dodal, že její zkušený řidič jezdí pro firmu už 20 let.

Jednu osobu musel převézt vrtulník do nemocnice.

Jednu osobu musel převézt vrtulník do nemocnice.

„Řidič je po nehodě potlučený a záchranáři ho odvezli do nemocnice, máme od něj zatím jen kusé informace o tom, že mu před zatáčkou praskla pravá přední pneumatika a nebylo možné udržet autobus na vozovce,“ uvedl mluvčí v tiskovém prohlášení. Podle společnosti byl autobus české výroby, čtyři roky starý a necelé dva měsíce po STK. Podle Janovské test u řidiče vyloučil alkohol a omamné látky.

Herden řekl, že v autobusu mohlo jet víc lidí, než je kapacita míst k sezení. Podle něj je běžné, že někteří cestující během jízdy stojí. V čase nehody zřejmě autobusem cestovaly i děti a mládež vracející se ze škol. Prvotní informace o nehodě totiž uváděly, že jde o autobus s dětmi.

Na místo po nehodě dorazil evakuační autobus. Vedoucí lékař zásahu si vyžádal stan pro řešení mimořádných událostí. Odpoledne se všechny posádky záchranky vrátily na základny, místo nehody si převzal policejní vyšetřovatel a firma vyprošťující autobus.

Pardubický kraj aktivoval kvůli nehodě traumatologický plán. „Nemocnice utlumí některé činnosti a připraví se na příjem zraněných, které budou vozit sanitky,“ řekl krátce po nehodě vedoucí oddělení krizového řízení Pardubického kraje Aleš Boňatovský.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz