30. srpna 2016 10:49, aktualizováno  14:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Pelhřimovsku se srazily dva vlaky, devět lidí je zraněných

Lokálka Jindřichohradecké místní dráhy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokálka Jindřichohradecké místní dráhy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

JIHLAVA Při srážce dvou vlaků provozovaných Jindřichohradeckými místními drahami v úterý ráno na Pelhřimovsku utrpělo devět lidí lehké zranění. Jsou mezi nimi tři děti a také oba strojvedoucí a jeden průvodčí. Záchranáři je převezli do pelhřimovské nemocnice, informovala policejní mluvčí Monika Pátková.

Dechové zkoušky na alkohol byly u obou strojvedoucích negativní. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala je pravděpodobnou příčinou nehody selhání člověka.

„Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti a veškeré okolnosti události dále prověřují,“ uvedla Pátková.

Policistům byla nehoda oznámena v 07:36. Vlaky se srazily na úzkokolejné železniční trati mezi Jindřichovým Hradcem a Obrataní poblíž Chvalkova na Pelhřimovsku.

„Na místě jsme ošetřili sedm lidí, z toho tři děti. Všichni byli s lehkými zraněními převezeni do pelhřimovské nemocnice,“ řekla ředitelka krajských záchranářů Vladislava Filová.

„Podle našeho mínění byl systém výhybek v pořádku. Příčinu ale zjišťuje inspekce a policie,“ řekl Pavel Matlas ze společnosti, která trať provozuje.

Provozovatel tratě se snažil na dráze zajistit náhradní provoz. „Momentálně vozíme lidi vlastními automobily. Sháníme dopravce, který by na trase mohl pasažéry vozit alespoň autobusy,“ řekl Pavel Matlas.

Podle Martina Drápala z Drážní inspekce vlaky při srážce nevykolejily. Škoda na obou soupravách se předběžně odhaduje na 800 000 korun.

ČTK