21. srpna 2018 14:56, aktualizováno  18:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Požár lesa na Plzeňsku je pod kontrolou, zasahovalo až 130 hasičů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

Pňovany (Plzeňsko) Víc než deset hektarů lesa v úterý hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti je požár, který zasáhl tři oddělené lokality, plně pod kontrolou a dohašuje se. Likvidovalo ho až 130 hasičů. Podle zástupce majitelky způsobil oheň škodu milion korun. Hasiči budou místa prolévat vodou a hlídat celou noc i ve středu, uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Příčina dosud největšího letošního požáru lesa v Plzeňském kraji zatím není známá.

Kvůli leteckému hašení byla v místě vypnutá elektrická trakce na hlavní trati z Plzně na Cheb a do Německa. Mezi stanicemi Stříbro a Plzeň byla zavedena náhradní autobusová doprava, odpolední pendolino muselo jet přes Ústní nad Labem a mělo přes hodinu zpoždění. Trakce na železnici bude znovu zapojena do dnešních 20:00 a vlaky z Plzně na Cheb a do Německa se po téměř šesti hodinách znovu rozjedou.

Vzhledem k velikosti zásahu na rozsáhlé ploše se čekalo, až se tam dostanou...
Ohniska hasí policejní vrtulník s vakem na vodu i letadlo hasičské letecké...

Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň pohotovosti. Ohniska hasil policejní vrtulník s vakem na vodu i letadlo hasičské letecké služby. Oheň postupoval od lesa za nádražím v Pňovanech směrem na Stříbro.

Hasiči stále prolévají místa proudy vody do co největší hloubky, aby zabránili vzniku takzvaného kořenového požáru. „Dlouhou dobu se to tu bude bude muset hlídat a kontrolovat ve spolupráci s majitelem lesa. Délku dohledu stanoví velitel zásahu,“ uvedl Poncar.

Oheň byl nahlášen před 14:00. Na místo přijížděly stále další profesionální a dobrovolné jednotky z Plzně, Tachovska a severu Plzeňska. V 18:30 jich bylo ještě 32, což znamená skoro 130 hasičů na místě. K ohňům jezdily podle informací ČTK velkoobjemové cisterny až z více než 30 kilometrů vzdálené Plzně a Tachova. „Jednotky už se začínají z místa vracet. Počet těch, které zůstanou, bude upřesněn po briefingu,“ řekl v 18:30 Poncar.

Vzplála smrková monokultura. Nešlo o takzvaný korunový požár, ale přízemní do 30 centimetrů; shořela tedy hrabanka a podrost. Byl vyhlášen čtvrtý, nejvyšší stupeň požárního poplachu.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz