28. května 2014 12:55, aktualizováno  15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opět krásně prší, pochvaluje si ministr Jurečka. A na Plzeňsku se děsí povodní

Mnistr zemědělství Marian Jurečka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnistr zemědělství Marian Jurečka. | foto: Petr Topič, MAFRA

PRAHA Poněkud nešťastně okomentoval lijáky zvedající hladiny řek ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zatímco na Plzeňsku se lidé bojí povodní a odčerpávají vodu ze zaplavených sklepů, Jurečka si na sociální síti Twitter pochvaluje, jak "opět krásně prší".

"Mám radost z počasí. V posledních dnech opět krásné prší (někde lokálně až moc), ale dává to naději na slušnou úrodu," tweetnul ve středu Jurečka a přidal dva smajlíky.

V souvislosti s aktuální povodňovou situací však jeho slova působí více než nešťastně. V Plzeňském kraji je řeka Klabava na třetím povodňovém stupni a meteorologové varují před dalšími srážkami. Na Rokycansku už valící se voda vyplavila rodinné domy. Hasiči podle ministerstva vnitra v noci kvůli velké vodě museli čtyřistakrát vyjíždět. Bouře zničily část úrody ovoce některým ovocnářským podnikům v severních Čechách.

"Částečně řeka vytopila místní mateřskou školku a teklo nám i do školní jídelny," popsal serveru Lidovky.cz napjatou situaci starosta Hrádku u Rokycan Jaroslav Pertlík.

ČTĚTE TAKÉ:


Jurečka serveru Lidovky.cz nebral telefon, na sociální síti Twitter se ale rychle snažil svá slova vysvětlit. "Já jsem psal logicky, že někde (prší) až moc, jsem z obce, která si v roce 1997 prošla velkou povodní. Tedy pozitivní je to pro zemědělství," napsal ministr, který pochází z Rokytnice u Přerova. 

Ještě před jmenováním do funkce si do té doby málo známý politik vysloužil nálepku "popleta" od Miloše Zemana. Jurečka totiž okomentoval prezidentovu virózu slovy, že Zeman je "opilý mužik".

Klabava v Hrádku u Rokycan, v Nové Huti a na odtoku z vodní nádrže Klabava na Rokycansku je na třetím povodňovém stupni, ve Strašicích a v Rokycanech na prvním. Na třetí stoupla v Plzni - Koterově Úslava. Mezi Žákavou a Nezvěsticemi na Plzeňsku je kvůli záplavám uzavřena silnice. Situace se by podle hydrometeorologů měla uklidňovat, záleží však na dalším vývoji počasí, místy na Plzeňsku opět prší a meteorologové dál varují před velmi silnými dešti a bouřkami.

ogoOndřej Golis