Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na plzeňských právech podvádělo 14 absolventů, potvrdila komise

Vysokoškolský diplom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysokoškolský diplom | foto: Shutterstock

PLZEŇ Západočeská univerzita v Plzni zveřejnila závěrečnou zprávu k doktorskému studiu na plzeňských právech. Potvrdila vážné pochybení u 14 absolventů ze 63. Některé studenty zkoušeli lidé bez právnického vzdělání, několik zájemců bylo přijato bez přijímacích zkoušek. Komise nyní zkoumá rigorózní řízení.

Na základě svého šetření komise konstatovala, že ve 14 případech studijní dokumentace dokládá vážná pochybení," uvedla ZČU na svých stránkách.

Ve dvou případech zjistila komise splnění předepsaného studia včetně obhajoby doktorské práce za velmi krátkou dobu. "Studijní dokumentace v těchto případech obsahuje vážné nedostatky, státní zkouška a obhajoba dizertace proběhla před komisí, jejíž jmenování nebylo schváleno vědeckou radou fakulty, s doktorskou prací bylo manipulováno po jejím odevzdání," uvedla komise ve zprávě.

Stejně vážná pochybení konstatovala i ve dvou dalších případech, kdy státní doktorská zkouška a obhajoba dizertace proběhly před neschválenou komisí, v dokumentaci absolventů jsou závažné nedostatky, a to zejména v oponentských posudcích. "Také v těchto případech je důvodné podezření z manipulace s dizertační prací," dodala komise.

V dalších dvou případech je navíc doloženo vysvědčení o doktorské zkoušce konané v oboru Správní právo, není doloženo rozhodnutí o změně tématu dizertační práce, ale titul byl udělen v oboru Občanské právo.

V ostatních osmi případech kontrola jako nejzávažnější pochybení shledala konání státní doktorské zkoušky a obhajoby práce před komisí, jejíž jmenování nebylo schváleno vědeckou radou fakulty.

Tomažič i advokát Jiřího Čunka

ZČU zatím oficiálně nepotvrdila žádné jméno absolventa doktorského studia, u něhož hrozí odebrání titulu. Vedení ZČU ale pro média některá jména připustilo. Na seznamu podezřelých absolventů doktorského studia je podle zatím oficiálně nepotvrzených informací například jméno bývalého proděkana fakulty Ivana Tomažiče, předsedy akademického senátu fakulty Daniela Teleckého, pedagoga Jana Kavky, bývalého vysokého policejního důstojníka Jana Brázdy, pedagoga Jana Suchého i advokáta Eduarda Bruny, jenž obhajoval například Jiřího Čunka.

ZČU už má k dispozici právní analýzu, jak postupovat v případě odebírání titulů. Rektor ZČU Josef Průša uvedl, že některé výstupy z ní zveřejní.

Komise nyní prověřuje dokumentace všech 830 absolventů rigorózního řízení. Podle některých názorů mezi nimi nakonec bude do deseti případů nejzávažnějších pochybení, u nichž se bude zvažovat možné odebrání titulu.

,
Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Psychiatr Martin Anders (vlevo) a psycholog Radek Ptáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!