Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na pochod proti Romům přijeli i demonstranti z Německa

Česko

  15:27aktualizováno  17:50
ROTAVA - V Rotavě se sešlo asi 400 lidí na demonstraci, kterou svolala krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) prý kvůli napětí mezi místními Romy a ostatními. Shromáždění i následný pochod městem se obešly bez incidentů.

Pochod DSSS - ilustrační foto foto: ČTK

Policie zadržela dva lidi, podezřívá je z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod. Zabavila i dvě baseballové pálky, dvě golfové hole a dva řezáky na koberce, řekla policejní mluvčí.

Zřejmě nejkritičtější moment dnes nastal, když pravicoví radikálové procházeli kolem desítek Romů shromážděných na trase pochodu. Obě skupiny ale oddělovali policejní těžkooděnci. Když příznivci DSSS a další účastníci pochodu Romy míjeli, navzájem na sebe pokřikovali a pískali, násilné střety se ale neodehrály.

K tomu, aby se přítomní fyzických konfliktů zdrželi, vyzývali jak lidé z průvodu DSSS, tak Romové. Pravicoví extremisté cestou vykřikovali různá hesla, mimo jiné "Nic než národ", na což Romové odpovídali skandováním "My jsme národ".

Příznivci DSSS nesli různé transparenty, například s nápisem "Stop černému rasismu". I Romové se vybavili transparenty, ty vyzývaly k odmítnutí násilí a rasismu.

Rotava

Rotava

Do města podle policie přijelo asi 300 radikálů včetně zhruba 70 lidí z Německa, k nim se pak v Rotavě přidaly ještě desítky místních obyvatel.

Policie odpoledne dohlédla na to, aby přespolní účastníci akce DSSS odjeli, situaci ve městě hodlá ještě z preventivních důvodů sledovat.

Na shromáždění dohlíželi nejen čeští, ale i němečtí policisté. Baseballové pálky i další potenciálně nebezpečné předměty policisté zabavili při kontrolách na vjezdech do města. Kontroly čekaly na účastníky akce i při odjezdu. Podle informací panovala v souvislosti s demonstrací zpřísněná bezpečnostní opatření také na hranicích.

Akci přihlížela řada místních, někteří z nich jí projevovali sympatie, jiní ji pozorovali mlčky. Někteří z Rotavských se zapojili přímo do průvodu.  Pochod skončil v centru, odkud se dav po projevech vydal zpět na výchozí místo, ale jinou cestou, ne už kolem Romů.

ČTĚTE TAKÉ:

Rotava se podle DSSS změnila z větší části na ghetto, kde starousedlíci trpí "pod terorem" nových přistěhovalců. "Jsou to neustálé krádeže, vandalismus, vyhrožování, drogová problematika, rušení nočního klidu a především fyzické útoky na naše lidi," tvrdí organizátoři dnešní akce.

Starostka Rotavy Iva Kalátová řekla, že ve městě podle ní nejde o etnický konflikt, ale o konflikt mezi slušnými a neslušnými lidmi, mezi platiči a neplatiči nájmů. Rotava má 3400 obyvatel, bez práce je jich tam 17,5 procenta, zatímco v kraji je to 9,6 procenta.

Do města se sestěhovávají Romové. Protože naprostá většina z nich práci nemá, tráví čas na ulici. Město proto už přijalo kontroverzní vyhlášku, která zakazuje postávání na ulicích nebo umisťování laviček na veřejné prostranství.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat