Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na podporu ředitele waldorfské školy v Semilech demonstrovaly stovky lidí. Nevyžadoval po dětech roušky ani testy

Několik stovek lidí demonstrovalo v Semilech za návrat dětí do škol bez podmínek. foto: ČTK

SEMILY - Několik stovek lidí demonstrovalo v pondělí odpoledne v Semilech za návrat dětí do škol bez podmínek. Zároveň chtěli účastníci podpořit ředitele zdejší waldorfské školy Ivana Semeckého, o jehož odvolání jedná vedení města. Semecký v minulém týdnu umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. Jeho přístup rozdělil rodiče dětí i pedagogický sbor školy, s jeho postupem nesouhlasí rada školy.
  17:28aktualizováno  19:24

„Myslím si, že jsem jednal správně a nevidím důvod ke svému odvolání, jsem připraven se bránit,“ řekl v pondělí Semecký, který byl vděčný za podporu, kterou mu lidé vyjádřili. Největším problémem mimořádného opatření a metodiky ministerstva školství je podle něj to, že sáhla na nejzákladnější práva. „Zakazuje dětem chodit do školy a popírá práva rodičů, aby rozhodovali o svých dětech,“ doplnil. Navíc podle něj mění školy v testovací centra a to také není v pořádku. Většina rodičů se ale testování nebrání, bez testů zůstává podle Semeckého necelá třetina školáků. „Z těch, kteří se testovali, nebyl jediný pozitivní,“ dodal ředitel školy.

Od pondělí se kompletně otevřou školky v krajích s nízkým přírůstkem nově nakažených

Testování dětí je jednou z podmínek, aby se minulé pondělí mohli do lavic vrátit děti prvního stupně základních škol, speciálních škol a nejvyšších ročníků škol mateřských. Do základních škol se v pondělí vrátila druhá skupina žáků prvního stupně v režimu rotační výuky, při které se třídy střídají ve výuce doma a ve škole. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty provedli minulý týden ve školách 32 742 testů u žáků a dalších 11 867 u pracovníků škol. Pozitivní test mělo 26 žáků a 21 pracovníků škol. Do karantény musela jedna třída včetně vyučující.

Shromáždění za návrat dětí do školy bez podmínek v Semilech.
Ředitel waldorfské školy Ivan Semecký při vystoupení na protestním shromáždění.

„My jsme provedli ve waldorfské škole opakovaný zdravotní dozor v průběhu minulého týdne v obou dnech, kdy tam mělo proběhnout testování. Zjistili jsme nedodržení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Byl vypracován protokol, ke kterému má vedení školy možnost se vyjádřit, má k tomu zákonnou lhůtu 15 dní,“ řekl po pondělním jednání Krizového štábu Libereckého kraje Valenta.

Semecký potvrdil, že protokol škola obdržela a právníci zpracovávají připomínky. Škola podle něj mezitím zajistila jiné testy, místo výtěru z nosu teď testují ze slin.

Otevření škol je velká zkouška, říká lékař Dražan. Úspěch přinese naději pro návrat k dalším aktivitám

Pokojný protest na podporu ředitele a návratu dětí do škol svolala do parku v centru Semil iniciativa rodičů a dětí waldorfské školy, později na stejné místo registrovalo demonstraci také hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Kvůli pozdnímu ohlášení se jejich demonstrace konat nemohla. Přesto se příznivci hnutí na demonstraci objevili, organizátoři se od nich ale distancovali. „Distancujeme se od jakýchkoliv aktivit politického charakteru a a od jakýchkoliv excesů a extremistických skupin. Pokojné shromáždění se konalo výlučně za účelem vyjádření ústavně garantovaných práv rodičů dle Úmluvy o právech dítěte, Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod a vyjádření podpory Ivanu Semeckému,“ řekla za rodiče Jiřina Lenová.

Na podporu ředitele vznikla minulý týden i petice, tu elektronickou podepsalo už přes 11 280 lidí, další tisícovku podpisů se podle petičního výboru podařilo posbírat pod její listinnou podobu přímo v Semilech.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat