Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na podporu ředitele waldorfské školy v Semilech demonstrovaly stovky lidí. Nevyžadoval po dětech roušky ani testy

Několik stovek lidí demonstrovalo v Semilech za návrat dětí do škol bez... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několik stovek lidí demonstrovalo v Semilech za návrat dětí do škol bez... | foto: ČTK

SEMILY Několik stovek lidí demonstrovalo v pondělí odpoledne v Semilech za návrat dětí do škol bez podmínek. Zároveň chtěli účastníci podpořit ředitele zdejší waldorfské školy Ivana Semeckého, o jehož odvolání jedná vedení města. Semecký v minulém týdnu umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. Jeho přístup rozdělil rodiče dětí i pedagogický sbor školy, s jeho postupem nesouhlasí rada školy.


„Myslím si, že jsem jednal správně a nevidím důvod ke svému odvolání, jsem připraven se bránit,“ řekl v pondělí Semecký, který byl vděčný za podporu, kterou mu lidé vyjádřili. Největším problémem mimořádného opatření a metodiky ministerstva školství je podle něj to, že sáhla na nejzákladnější práva. „Zakazuje dětem chodit do školy a popírá práva rodičů, aby rozhodovali o svých dětech,“ doplnil. Navíc podle něj mění školy v testovací centra a to také není v pořádku. Většina rodičů se ale testování nebrání, bez testů zůstává podle Semeckého necelá třetina školáků. „Z těch, kteří se testovali, nebyl jediný pozitivní,“ dodal ředitel školy.

Testování dětí je jednou z podmínek, aby se minulé pondělí mohli do lavic vrátit děti prvního stupně základních škol, speciálních škol a nejvyšších ročníků škol mateřských. Do základních škol se v pondělí vrátila druhá skupina žáků prvního stupně v režimu rotační výuky, při které se třídy střídají ve výuce doma a ve škole. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty provedli minulý týden ve školách 32 742 testů u žáků a dalších 11 867 u pracovníků škol. Pozitivní test mělo 26 žáků a 21 pracovníků škol. Do karantény musela jedna třída včetně vyučující.

Shromáždění za návrat dětí do školy bez podmínek v Semilech.
Ředitel waldorfské školy Ivan Semecký při vystoupení na protestním shromáždění.

„My jsme provedli ve waldorfské škole opakovaný zdravotní dozor v průběhu minulého týdne v obou dnech, kdy tam mělo proběhnout testování. Zjistili jsme nedodržení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Byl vypracován protokol, ke kterému má vedení školy možnost se vyjádřit, má k tomu zákonnou lhůtu 15 dní,“ řekl po pondělním jednání Krizového štábu Libereckého kraje Valenta.

Semecký potvrdil, že protokol škola obdržela a právníci zpracovávají připomínky. Škola podle něj mezitím zajistila jiné testy, místo výtěru z nosu teď testují ze slin.

Pokojný protest na podporu ředitele a návratu dětí do škol svolala do parku v centru Semil iniciativa rodičů a dětí waldorfské školy, později na stejné místo registrovalo demonstraci také hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Kvůli pozdnímu ohlášení se jejich demonstrace konat nemohla. Přesto se příznivci hnutí na demonstraci objevili, organizátoři se od nich ale distancovali. „Distancujeme se od jakýchkoliv aktivit politického charakteru a a od jakýchkoliv excesů a extremistických skupin. Pokojné shromáždění se konalo výlučně za účelem vyjádření ústavně garantovaných práv rodičů dle Úmluvy o právech dítěte, Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod a vyjádření podpory Ivanu Semeckému,“ řekla za rodiče Jiřina Lenová.

Na podporu ředitele vznikla minulý týden i petice, tu elektronickou podepsalo už přes 11 280 lidí, další tisícovku podpisů se podle petičního výboru podařilo posbírat pod její listinnou podobu přímo v Semilech.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...