13. září 2014 13:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na pohřbu předlistopadového bankéře Potáče se sešli Klaus, Jakeš i Tykač

Pohřeb Svatopluka Potáče. Muži symbolizující dvě různé éry se usmívají. Václav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb Svatopluka Potáče. Muži symbolizující dvě různé éry se usmívají. Václav... | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Na páteční pohřeb nejuznávanějšího předlistopadového českého bankéře Svatopluka Potáče (89), který se konal v pražském krematoriu ve Strašnicích, přišlo jen pár desítek lidí. Obřadu se však zúčastnili bývalý prezident a premiér Václav Klaus, někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, poslední předseda SSM a dnes miliardář Martin Ulčák či třetí nejbohatší Čech Pavel Tykač, jenž v polovině devadesátých let jako šéf skupiny Motoinvest se Svatoplukem Potáčem úzce spolupracoval.

Vyjádření úcty České národní banky, kterou Potáč dlouhá léta řídil (až do konce roku 1989), tlumočil člen bankovní rady Pavel Řežábek. „Ve druhé polovině šedesátých let se významně podílel na přípravě hospodářských reforem, které však přerušily srpnové události roku 1968,“ prohlásil Řežábek.

Vyzdvihl zejména Potáčovu roli při přijímání závažných makroekonomických rozhodnutí. „Připomeňme zejména jeho postoj k mezinárodnímu zadlužování státu, který se později ukázal být velmi prozíravým a díky němuž se Československo ocitlo po změnách v roce 1989 na jiné startovní čáře než většina dalších zemí takzvaného východního bloku,“ uvedl Řežábek.

ČTĚTE TAKÉ

Na poslední rozloučení se Svatoplukem Potáčem nepřišla žádná z dalších hlavních postav současného českého finančního sektoru, ač se většina z nich se zesnulým bankéřem velmi dobře znala, nebo je dokonce profesionálně vychovával.

Na pohřeb Svatopluka Potáče přicházejí člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek...
Rozloučit se se Svatoplukem Potáčem přišel i někdejší generální tajemník ÚV KSČ...
Pohřeb Svatopluka Potáče. Bez deštníku dorazil třetí nejbohatší Čech Pavel...
Pohřeb Svatopluka Potáče. Bývalý prezident a premiér Václav Klaus.

Zřejmě se obávali politických konsekvencí, neboť Potáč byl jako člen ÚV KSČ významným exponentem předlistopadového režimu. Pohřbu se překvapivě nezúčastnil nikdo z České bankovní asociace. Nedorazil ani někdejší premiér mnoha vlád Lubomír Štrougal či Potáčův žák a následník v křesle předsedy centrální banky Josef Tošovský.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz