3. července 2019 15:44, aktualizováno  17:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na pohřeb exsenátora a někdejšího předsedy JZD Slušovice Čuby dorazil i prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman přichází ve Slušovicích na Zlínsku na pohřeb bývalého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman přichází ve Slušovicích na Zlínsku na pohřeb bývalého... | foto: ČTK

Slušovice (Zlínsko) Několik stovek lidí včetně prezidenta Miloše Zemana ve středu přišlo ve Slušovicích na Zlínsku na pohřeb Františka Čuby, bývalého senátora za SPO a předsedy někdejšího známého JZD Slušovice fungujícího za minulého režimu. Čuba zemřel minulý pátek ve věku 83 let. Obřad se konal ve slušovickém kostele Narození sv. Jana Křtitele. Kostel byl plný, další lidé stáli před ním a v okolí. Novináři dovnitř nebyli vpuštěni.

Zemana pojilo s Čubou přátelství, Čuba dělal prezidentovi poradce pro zemědělství a hospodářství. Zeman také udělil Čubovi v roce 2013 medaili Za zásluhy. Na pohřbu však prezident nepromluvil, přijel před zahájením obřadu a do kostela vešel bočním vchodem, ihned po skončení pohřbu odjel.

Při smutečním obřadu promluvil Čubův spolupracovník a bývalý předseda SPO Jan Veleba. Čuba a Slušovice podle něj byl pojmem i v zahraničí. „Dal lidem práci, mozkům příležitost a agrárnímu světu vizi, kterou v tomto dříve chudém regionu naplnil,“ uvedl Veleba. Čuba podle něj vytvořil firmu, která budila respekt a obdiv. 

Na pohřeb přišli i Čubovi bývalí zaměstnanci z JZD Slušovice. V rozhovorech oceňovali zejména to, že Čuba, který se stal předsedou JZD v sedmadvaceti letech, se zasloužil o rozvoj vesnice. Postavil byty, školu i infrastrukturu a vytvořil v družstvu spoustu pracovních míst. Čubův vliv na kraj, hospodářský koncept pokrokový na tehdejší dobu i principy, kterými družstvo řídil, ocenili ve středu také zástupci kraje, hejtmanův náměstek Jiří Sukop (ANO) a radní Petr Gazdík (STAN).

František Čuba.
Radní Zlínského kraje Petr Gazdík (vlevo) a náměstek hejtmana Zlínského kraje...

Čuba z průměrného družstva vybudoval za minulého režimu agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V čele JZD Slušovice stál od roku 1963 do srpna 1990 a dokázal obratně využívat možností, jež tehdejší legislativa poskytovala a s pomocí vazeb na příslušníky politické nomenklatury vybudoval družstvu v řadě oblastí monopolní postavení na československém trhu. Podle některých bývalých zaměstnanců mu k tomu pomáhala i spolupráce s komunistickou StB, mluvil o tom například někdejší disident a pozdější šéf Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý.

Společenské změny v závěru roku 1989 znamenaly začátek postupného rozkladu „slušovického zázraku“.

Za SPO byl Čuba do Senátu zvolen za Zlínský kraj na roky 2014 až říjen 2020. Mandátu se vzdal v únoru 2018 po dlouhodobé absenci kvůli nemoci. V Senátu se neobjevoval od konce srpna 2016. Nenastoupil ale na nemocenskou a dál pobíral plný plat, vzdal se ho až po kritice. František Čuba byl v minulosti také krajským zastupitelem a radním pro zemědělství.

Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 byl členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do Sněmovny.

ČTK