Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Pottse se dárky sypou stále

Česko

Paul Potts, vítěz televizní show Britain’s Got Talent, která je britskou variantou naší soutěže Česko hledá SuperStar, momentálně v Praze nahrává nový klip s Českým národním symfonickým orchestrem.

„Nekňuba“ Potts je ovšem fenomén svého druhu: publikum strhl operním zpěvem a vzápětí se diváci stali svědky jeho pohádkové proměny v milovanou celebritu.

PRAHA Na Paula Pottse, vycházející britskou hvězdu vážné hudby, se mohou pražští diváci těšit v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms, který se koná od 15. července do 2. srpna v režii Českého národního symfonického orchestru. Potts, který bude nepochybně velkým lákadlem této přehlídky, je typický produkt současnosti a výmluvný důkaz toho, jak se v mediální době vyrábějí celebrity.

Rozplakal diváky i přísnou porotu Neznámý a nesmělý obézní muž na prahu čtyřicítky se před dvěma lety dostal do finále soutěže Britain’s Got Talent. Měl takřka nulové sebevědomí a bylo to na něm vidět, byl nacpaný do špatně padnoucího obleku a vzbuzoval především rozpaky.

Vybral si Pavarottiho oblíbenou árii Nessun dorma z opery Giacoma Pucciniho Turandot, zazpíval ji před dvanácti miliony televizních diváků s obrovským emocionálním nasazením i slušnou technikou a vyhrál. Dojal, rozplakal a nadchl nejen publikum, ale i přísnou porotu složenou z herečky Amandy Holdenové, Morgana Pierse – vydavatele British Daily Newspaper a The Daily Mirror – a producenta a multimilionáře Simona Cowella. Získal víc než příjemnou prémii 100 000 liber (4 miliony korun) a rázem se stal významnou osobou.

Bleskurychle nahrál své první album One Chance, jež ve Velké Británii vyšlo měsíc po finále soutěže. V prvním týdnu vyletělo na špičku hitparády a prodalo se ho víc než devíti ostatních titulů z elitní desítky dohromady. „Připadám si, jako by se na mě najednou sesypaly vánoční dárky za celý můj dosavadní život,“ prohlásil šťastný novopečený zpěvák. Klipy z jeho vystoupení patří dnes k hitům serveru YouTube, publikum ho miluje a je pro ně ztělesněním hrdiny z moderní pohádky. Hrdiny, který je hodný a statečný, ale nesmělý, a tak se mu pořád nedaří a ostatní jím opovrhují, až jednou…

Muž, který snil a o kariéře operního zpěváka, ale živil se prodejem mobilů, si jednoho dne hodil mincí, zda má jít do oblíbené soutěže, či ne. Syn prodavačky a řidiče z Bristolu miloval na rozdíl od svých vrstevníků vážnou hudbu, čímž se také vyděloval z jejich společnosti. Několikrát vzpomínal, jak díky této své výlučnosti zažil i šikanu a zná pocity vyděděnce.

O vážnou hudbu se zajímal od doby, kdy viděl Spielbergův snímek E. T. Mimozemšťan a dojaly ho závěrečné hudební pasáže.

„Pak jsem objevil Dvořáka, Čajkovského a další skvělé skladatele. Kapesné jsem si šetřil na desky a hudbu jsem pak dirigoval s máminými jehlicemi na pletení.“

Když se přihlásil do soutěže Britain’s Got Talent, byl zadlužený, protože spoustu peněz investoval do hodin zpěvu, které mu do té doby nepřinesly žádný efekt. Měl za sebou i zdravotní problémy – jako osmnáctiletého mladíka ho srazilo auto, přičemž kvůli zranění nestihl zkoušky a byl nucen opakovat ročník. Absolvoval také operaci nezhoubného nádoru a utrpěl další úraz, na kole. Zjevem taky neoslňoval, přeražený přední zub mu příliš krásy nedodal. Nesmělý kukuč – dostatečné charisma pro davy Pohádka o nešťastníkovi, který se změnil ve šťastlivce, se hezky poslouchá už jen proto, že dnes vítězí hlavně ti, kdož ovládají umění sebepropagace a používají hlavně ostré lokty. Potts na to šel obráceně a jeho vystrašený nesmělý kukuč se najednou ukázal jako dostatečné charisma pro davy. Suverénů už bylo pro tuto chvíli dost, co na tom, že kritika občas jízlivě napsala, že podobných tenorů běhá po světě dost a dost.

Zajímavé je, že podle jeho životopisných údajů Paul Potts vlastně až takové nemehlo nebyl. Poměrně úspěšně pracoval na úrovni středního managementu, vystudoval univerzitu v Plymouthu v oboru filozofie, absolvoval kurz zpěvu v Itálii, zpíval i s amatéry. Před několika lety se i šťastně oženil.

V každém případě se mu výhrou v soutěži splnil životní sen, což neopomene zdůraznit v žádném rozhovoru. Stále se ještě netají nadšením, že do kolonky zaměstnání může napsat, že je profesionální zpěvák. Ať už je profík, nebo amatér, vydělává tolik, že mu to může být jedno, kam ho kdo zařazuje.

Autor: