Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
12. ledna 2016 16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řidiči na pražské magistrále můžou jezdit osmdesátkou, aktivisté změnu kritizují

Pražská magistrála | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská magistrála | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Na pražské magistrále mezi Pankrácí a Jižní spojkou mohou řidiči jezdit rychlostí až osmdesát kilometrů v hodině. Původní padesátikilometrovou rychlost zvýšil magistrát v polovině prosince. Pominul totiž důvod omezení, tedy hluk z projíždějících aut, informoval v tiskové zprávě primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Stejné opatření plánuje město i na dalších místech. Neziskové organizace krok kritizují.

„Vzhledem k položení nízkohlučného povrchu vozovky, výstavbě protihlukové stěny a dokončení protihlukově působící budovy je omezení rychlosti na padesát kilometrů v hodině zbytečné,“ tvrdí náměstek. „Uleví se řidičům, kteří na široké a přehledné silnici museli jezdit nesmyslně pomalu, i lidem bydlícím v okolí, protože by mělo dojít ke snížení objemu zplodin kvůli plynulejší dopravě,“ doplnil.

S opatřením nesouhlasí například organizace Automat, která se dopravou v Praze dlouhodobě zabývá. „Podle nás je zvýšení rychlosti krokem zpátky, jde proti dlouhodobé strategii humanizace severojižní magistrály,“ řekl Vratilav Filler, který je zároveň členem magistrátní cyklokomise.

Speciální povrch vozovky ani protihlukové bariéry podle něj nepomohou. „Hluk bude nepochybně vyšší, navíc jsou místa, třeba v dolní části Jihlavské ulice, která protihlukovými stěnami chráněna nejsou vůbec,“ doplnil. Podle něj měl magistrát spíš přistoupit ke zúžení jízdních pruhů.

Ve směru z centra platí zvýšení rychlosti od Vyskočilovy ulice k Jižní spojce a ve směru do centra od Jižní spojky po ulici Na strži. Magistrát bude s odborníky a dopravními policisty diskutovat o dalších místech, kde by se mohla rychlost zvýšit.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.