Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na pražské Národní třídě hořel nad ránem Topičův dům

Česko

  7:08aktualizováno  9:00
PRAHA - V Praze na Národní třídě ráno hořela střecha Topičova domu, který je významnou secesní památkou. Hasiči evakuovali deset lidí. Jeden člověk, který se nadýchal kouře, skončil v péči záchranářů.

Topičův dům na Národní třídě v Praze foto: Archiv MAFRA

Událost nijak neohrozila galerii, v níž jsou umístěny obrazy odhadem za sto milionů korun. Informovala o tom mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Hořet začalo ráno před 4:30, kdy plameny zasáhly střechu na ploše zhruba tři krát deset metrů. Dvěma hasičským jednotkám se poté podařilo dostat oheň pod kontrolu, kolem sedmé hodiny se mohli nájemníci vrátit do svých domovů.

S ohledem na galerii umístěnou o dvě patra níže hasiči počítali s případnou záchranou uměleckých děl. "Na místě byla zavedena bezpečnostní opatření při ochraně majetku vysoké hodnoty, v případě potřeby by byly obrazy převezeny speciálním vozem za asistence policie. K takovému krizovému scénáři však nedošlo," uvedla Adamcová.

Po dobu zásahu byla na Národní třídě přerušena tramvajová doprava. Jednotlivé linky byly odkláněny po vltavském nábřeží.

Příčina vzniku požáru se nyní vyšetřuje. Předběžná škoda se podle mluvčí odhaduje na jeden milion korun.

Dům na Národní třídě má bohatou kulturní historii. Jméno má po někdejším nakladateli Františku Topičovi. V budově postupně sídlilo nakladatelství, knihkupectví a galerie. V proslulém Topičově salonu, založeném roku 1894, se prodávaly originály obrazů, plastik i předmětů užitého umění. V roce 1936 prodal Topič svůj dům Jaroslavu Stránskému, synovi zakladatele Lidových novin, který zde umístil redakci tohoto listu. Topičův Salon byl po rekonstrukci znovu otevřen v roce 2008. V galerii se rovněž konají aukce výtvarného umění.

Autoři: ,