26. prosince 2015 15:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Padly teplotní rekordy, bylo 16 stupňů. Na Silvestra bude mrznout

Rozkvetlá svatoštěpánská pampeliška na Nymbursku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozkvetlá svatoštěpánská pampeliška na Nymbursku. | foto: ČTK

PRAHA V Česku v sobotu panovalo na prosinec extrémně teplé počasí. Na osmi místech dokonce padla teplotní maxima. Nejtepleji bylo v Děčíně, kde naměřili 16,8 stupně Celsia. Po velmi teplém prosinci očekávají meteorologové na přelomu roku ochlazení. Teploty v nadcházejícím měsíci ale budou stále spíše nadprůměrné.

Srážek by naopak mělo být méně, výjimkou má být týden od 4. ledna. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi ČHMÚ.

Na svatoštěpánskou sobotu ale ze 139 stanic, které fungují alespoň 30 let, jich rekord pro 26. prosinec překonalo rovných sto. Na osmi místech dokonce padla teplotní maxima pro celý prosinec. Nejtepleji bylo v Děčíně, kde naměřili 16,8 stupně Celsia. Sobota se v Ústeckém a Libereckém kraji zařadila mezi tři nejteplejší prosincové dny v historii měření.

V lednu nás čeká ochlazení. „Z pohledu týdenních průměrných teplot se v dalších týdnech až do konce předpovědního období budou udržovat nadprůměrné nebo průměrné teploty. Nadprůměrné či průměrné z pohledu teplot skončí i období jako celek,“ uvedli meteorologové. Dlouhodobá průměrná teplota mezi 28. prosincem a 24. lednem je v ČR minus 1,6 stupně Celsia.

Pod nulou a silný vítr

Ochlazení by Češi měli pocítit zejména příští týden, od středy již nebudou výjimkou minusové teploty. „Do východní Evropy a postupně i na Balkán daleko k jihu pronikne chladný arktický vzduch, který přinese citelný propad teplot,“ uvedl David Prantl ze serveru InMeteo.

Pocitovou teplotu začne od středy snižovat také vítr, na Vysočině a na severních horách dosáhne v nárazech až 60 km/h. Ochlazování bude podle Prantla zřejmě pokračovat i v druhé polovině týdne a postupně se vyskytnou i celodenní mrazy.

Téměř bez deště

Podle ČHMÚ příští týden nepřinese téměř žádné srážky a zařadí se tak jako čtvrtý v řadě s podprůměrnými srážkami. „V druhém předpovědním týdnu od 4. do 10. ledna se očekávají nadprůměrné srážky. V posledních dvou týdnech se srážkové úhrny budou pohybovat kolem průměrných hodnot pro toto období. S větší pravděpodobností období jako celek skončí srážkově podprůměrné,“ dodali meteorologové.

ČTK