Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na přítoku Amazonky bude gigantická přehrada

Česko

Jedenáct tisíc megawattů vyprodukuje elektrárna na řece Xingú.

BRASÍLIA Na brazilské řece Xingú, jednom z přítoků Amazonky, vyroste v budoucnu třetí největší vodní elektrárna na světě.

Za deset let by měla vyrábět 11 tisíc megawattů elektrické energie, což by mělo stačit na zásobování 20 milionů domácností. Rozpočet na výstavbu činí 11,2 miliardy dolarů (asi 200 miliard korun).

Brazilský federální soud zamítl námitky soudu ve státě Pará a přes vehementní protesty ekologů a místních indiánů otevřel cestu k výstavbě gigantické přehrady v Amazonii, nazvané Belo Monte.

Soud odblokoval vyhlášení výsledků tendru na výstavbu. Vzápětí bylo oznámeno, že soutěž vyhrálo konsorcium Norte Energia, které patří brazilské veřejné společnosti Electrobras.

Větší než tato plánovaná přehrada jsou jen elektrárna Itaipú o výkonu 14 tisíc megawattů, která je rovněž v Brazílii a Tři soutěsky v Číně o výkonu 18 tisíc megawattů.

Opozičníci navzdory rozhodnutí soudu oznámili, že budou v protestech pokračovat. Mimo jiné má jít o obsazení pozemků, které má voda z přehrady zatopit. Přehrada zaplaví 500 kilometrů čtverečních v oblasti, kde podle hnutí Greenpeace žije 20 tisíc až 30 tisíc rodin.

Opozičníky podporuje i katolická církev a také některé známé zahraniční osobnosti, například americká herečka Sigourney Weaverová, kanadský režisér James Cameron a britský zpěvák Sting.

Brazilská vláda považuje výstavbu přehrady a elektrárny za nezbytnou pro uspokojení energetických potřeb země.

***

Obří stavba Třetí největší na světě

Do deseti let má na přítoku Amazonky vyrůst vodní elektrárna o výkonu 11 tisíc megawatt.

S tímto potenciálem by se dostala na třetí místo v pořadí největších přehrad na světě.

První místo okupují Tři soutěsky na čínském veletoku Jang-c-ťiang o výkonu 18 tisíc megawatt, což podle Wikipedie odpovídá výkonu devíti Temelínů.

Na místě druhém je brazilská elektrárna Itaipú na řece Paraná o výkonu 14 tisíc megawatt.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!