Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Na přiznání můžete i vydělat

Česko

Jednatřicátý březen se blíží a s ním i podání daňového přiznání. Týká se přiznání i vás? Jak ho vyplnit a podat?

Formulář musí vyplnit a podat každý, kdo má příjmy vyšší než 15 000 korun (pokud tyto příjmy nejsou od daně osvobozeny nebo nejsou tzv. předmětem daně), případně vykazuje daňovou ztrátu.

Papírování se naopak vyhnou zaměstnanci, kteří u svého zaměstnavatele podepsali „prohlášení k dani“ a jejich jiné zdanitelné příjmy nejsou vyšší než 6000 korun. Daňové přiznání nemusí podávat ani ti, kteří mají více zaměstnavatelů, ale u všech podepsali „prohlášení k dani“ a jejich jiné zdanitelné příjmy nejsou vyšší než 6000 korun.

Podávat přiznání nemusí ani osoby, které měly příjmy nižší než 15 000 korun nebo jejichž příjmy lze podle zákona považovat za „ostatní“ (například příjmy z příležitostné zemědělské činnosti, třeba když prodáte brambory z vlastní zahrádky sousedům). Pokud tyto příjmy nepřesáhnou 20 000 korun, jsou od daně osvobozeny.

Daňové přiznání nemusí podávat také lidé, kteří sice mají bydliště v České republice, ale jsou zaměstnáni v zahraničí. Takový předpis ale platí pouze pro některé země, například Itálii, Velkou Británii nebo Německo. Záleží vždy na mezinárodních smlouvách.

Může se také stát, že povinnost podat přiznání nemáte, ale pokud to uděláte, vyplatí se vám to. To platí zejména v případě zaměstnanců - další informace hledejte níže na této straně.

Vyplnit a ušetřit Přiznání můžete vyplnit do papírového formuláře. Jinou možností je využití interaktivních formulářů nebo rovnou elektronického podání, všechny tyto možnosti popisuje podrobně článek dnešní přílohy na straně I této přílohy.

Při výpočtu daně můžete značně ušetřit. Některé příjmy se například nezdaňují vůbec. V takové skupině jsou sociální dávky, stipendia, některá pojistná plnění a podobně. U daní ze zaměstnání lze ušetřit, pokud vám zaměstnavatel přispívá na soukromé nebo penzijní připojištění.

Největších úspor lze dosáhnout u odpočtů ze základu daně, mezi které patří například úroky z hypotéky nebo dary na veřejně prospěšné účely.

Výhodné je letos také využití slev. Sleva pro každého je poměrně vysoká, další slevy jsou třeba na děti nebo vyživovaného partnera. Podrobnosti najdete v článcích Jak ušetřit na daních za rok 2008.

Podnikatelé můžou daň vylepšit také zahrnutím výdajů. Od roku 2008 však již není daňovým výdajem pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Uznatelné výdaje jsou ty, které jste vynaložili na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Podnikatelé si obecně musí rozmyslet, jestli je pro ně výhodnější zahrnout do výdajů archivované doklady, nebo považovat za výdaje paušálně procento z výdajů. To se pak liší podle druhu činnosti.

Peníze od státu Za určitých podmínek vám může vyjít záporné číslo a vy můžete místo placení peníze naopak dostat. Existují obecně vzato dvě možnosti, kdy vám na konci může vyjít minus.

Může se to za prvé stát při sčítání jednotlivých základů daně (většinou ze zaměstnání, podnikání, pronájmů a z ostatních příjmů). Ale pozor, dílčí základy daně nelze jednoduše sečíst. Nejprve sečtete všechny dílčí základy kromě zaměstnání. Pokud vám vyjde minus, nesmíte ho přidat k základu ze zaměstnání. Vzniklé minus dáte na stranu, označíte ho jako daňovou ztrátu a pokračujete ve výpočtu. Při postupném vyplňování formuláře se správná čísla dostanou do správných kolonek, omylu se nemusíte obávat. Daňovou ztrátu si pak můžete odečíst z daní v dalších letech (maximálně v pěti, rozdělit lze libovolně).

Druhou možností minusu jsou slevy na dani. Se všemi slevami můžete jít maximálně do nuly (slevy, které vycházejí do minusu, zůstanou nevyužité), s jednou výjimkou, a to je sleva na dítě. Pokud vám díky této slevě vyjde záporné číslo, můžete požádat stát, aby vám vypočítanou částku vyplatil. Této částce se říká „daňový bonus“, protože přísně vzato nejde o jakousi „zápornou daň“, ale spíše státní příspěvek. Musíte ale splnit určité podmínky: vaše hrubé příjmy mimo kolonku „ostatní příjmy“ musí být minimálně 48 000 Kč. Daňový bonus, který vám vyjde, se musí pohybovat mezi částkami 100 a 52 200 korun.

Dokdy podat a dokdy zaplatit Pokud potřebujete dohledat některé podrobnosti ohledně daňového přiznání, bude možná nutné se pro podrobnější informace zabývat přímo příslušným zákonem. Kterou verzí se řídit, když se zákon každou chvíli mění?

Problematiku daně z příjmů fyzických osob řeší zákon č. 586/1992 Sb. Rozhodujícím zněním je v tomto případě poslední platná verze pro dané zdaňovací období. Pokud tedy podáváte přiznání za zdaňovací období 1. 1. 2008 až 31. 12. 2008, řídíte se zákonem platným 31. 12. 2008. Aktuální znění zákona naleznete na internetu, například na stránkách www.business. center.cz.

Vyplněné daňové přiznání je třeba podat do 31. 3. 2009, ve stejném termínu se musí zaplatit daň. Termín lze posunout do 30. června, pokud si zajistíte spolupráci s daňovým poradcem. Tomu musíte dát plnou moc ke zpracování a podání vašeho daňového přiznání. Plnou moc musí mít finanční úřad do 31. 3. 2009.

Při složitosti současné legislativy, která se zabývá daňovým systémem, není nic zvláštního na tom, že se do přiznání může vloudit chyba. Takové chyby můžou být buď z nepozornosti, nebo z neznalosti zákona a můžou vás v konečném výsledku stát i nějaké peníze. Možná totiž omylem nevyužijete chybně slevu, na niž jinak máte nárok. Na nejčastější omyly vás upozorní článek na straně II této přílohy.

Autor: