Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na problémech Sazky vydělá Penta

Česko

Majitel Fortuny chce již brzy spustit svou loterii. Platební neschopnost konkurenta mu hraje do karet

Krach Sazky se přiblížil, největší loterie v Česku nechtěla po čtyřiapadesáti letech losovat Sportku

PRAHA „Lidé rozhodně méně sázejí, vidíme to na tržbách, které výrazně klesly. A po dnešku určitě přijde další útlum v sázení,“ včera uvedla pracovnice trafiky v Praze. Její slova potvrzují i další provozovatelé sázkových terminálů Sazky, které LN oslovily. Pro společnost Sazka totiž přišla smrtelná rána. Firma uvedla, že chce požádat ministerstvo financí, aby dočasně pozastavilo její činnost. Nemá prý na výplatu výher.

Podle informací LN dosud Sazka nevyplatila ani rekordní jackpot ve výši 103 milionů korun, který padl letos v lednu. Společnost oznámila, že nyní vyplácí pouze výhry do výše půl milionu. Vyšší částky by měly být vyplaceny z jistiny, kterou má Sazka složenou u ministerstva financí.

„Jistina je obnos, který musí loterijní společnost ze zákona držet na svém účtu a nesmí s ním nijak nakládat,“ vysvětluje ředitel odboru státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi ministerstva financí Karel Korynta. Žádný výherce se podle něj zatím se stížností na ministerstvo neobrátil.

Zastavení činnosti však zatím napovídá tomu, že jde spíše o nátlakovou akci. Sazka totiž oznámila, že obnoví činnost, až pokud jí soud povolí úvěr ve výši 2,5 miliardy korun od společnosti Gladiolus, za níž stojí finanční skupina Penta a E-Invest Martina Ulčáka.

Návrh na dočasné pozastavení své činnosti považuje za nátlak na soud i skupina KKCG Karla Komárka, největšího věřitele Sazky. „Pan Hušák je zřejmě ochoten udělat cokoli, aby se udržel v čele Sazky.

Prosazuje nejen schválení pro společnost naprosto nevýhodných smluv, ale dokonce vyvíjí zcela nepřijatelný nátlak na soud,“ výkonný ředitel skupiny KKCG Jiří Radoch a dodává, že uzavření smluv se společností Gladiolus by bylo vážným porušením insolvenčního zákona a poškodilo by věřitele Sazky. O tom, že by Sazka skutečně neměla na výplatu výher, jak tvrdí, pochybuje i Korynta.

„Zatím nemáme oficiální informace, že by jí chyběly peníze na výhry, takže je složité se k tomu vyjadřovat. Ale je to podivné,“ řekl LN.

U loterií by totiž mělo jít padesát procent vsazených peněz na výhry a padesát procent na náklady a zisk společnosti.

Ještě nedávno se přitom Sazka chlubila tím, že tržby ze sázkové a loterní činnosti dosáhly v loňském roce 7,3 miliardy korun a čistý zisk zhruba 1,4 miliardy korun.

Minimálně na výplatu 103milionového jackpotu tak musí firma mít. Korynta proto podle svých slov nevylučuje kontrolní akci, která by zjistila pravý stav věci.

Každopádně pozastavení činnosti Sazky, i když jen dočasné, bude mít dramatický dopad na důvěru sázejících a ohrožení celého jejího loterijního byznysu.

Kdo z toho získá nejvíce? Konkurenti. A nejvíce sázková kancelář Fortuna, za kterou stojí jeden z možných investorů – Penta.

Ta totiž hodlá už na jaře spustit vlastní loterii a neúspěch konkurenta je tou nejlepší zprávou.

„Bojím se, aby hra Penty nebyla vedena tímto způsobem,“ řekl LN místopředseda olympioniků Jiří Kejval, který tak vlastně potvrdil spekulace na mediálním trhu. Ty hovoří o tom, že Pentě více než o vstup do Sazky jde o její likvidaci. „My jsme Sazku do této situace nedostali,“ oponuje mluvčí Penty Martin Danko. „Náš plán je jedinou reálnou alternativou před vyhlášením insolvence Sazky,“ dodává. Scénářů ale může být víc. Od úpadku společnosti, o kterém bude jednat soud už 21. dubna, až po vstup některého ze strategických partnerů.

Minoritní akcionáři včera poslali své podklady tendru Radovanu Vítkovi, Karlu Komárkovi i Pentě a Martinu Ulčákovi. času nazbyt ale mnoho není.

***

„Pan Hušák je zřejmě ochoten udělat cokoli, aby se udržel v čele.“

Sedm let od dokončení Sazka arény společnost Sazka krachuje. A chce skončit i s loterií.

22. PROSINCE 2010

Sazka v insolvenci Největší věřitel Sazky Radovan Vítek podal prostřednictvím své společnosti Moranda návrh na insolvenční řízení se Sazkou.

17. LEDNA 2011

Nabídka Penty Investiční skupina Penta sportovním svazům představila restrukturalizační návrh, který by měl vyřešit současné potíže Sazky. Sazka považuje krok Penty za pokus o nepřátelské převzetí.

7. ÚNORA

Miliardáři nabízejí záchranu Radovan Vítek nabízí za Sazku miliardu korun. Další věřitel, Karel Komárek, nabízí 2,8 miliardy za dvoutřetinový podíl v Sazce.

28. ÚNORA

Hušák se dohodl s Pentou Šéf Sazky Aleš Hušák otočil a přijímá nabídku Penty na záchranu Sazky. Výsledkem je dohoda, podle níž Penta, která vlastní konkurenční sázkovou kancelář Fortuna, společně s E-investem Martina Ulčáka mohou finančně vyvést Sazku z insolvenčního řízení a poskytnout jí i zdroje na další rozvoj. Penta už nepožaduje vlastnický podíl ve firmě ani odvolání Hušáka.

9. BŘEZNA

Sazka chce ukončit činnost Vedení Sazky požádalo o dočasné zastavení loterijní činnosti a chce, aby soud nejprve povolil smlouvy, díky nimž by Sazka získala peníze na svou běžnou činnost, tedy i na vyplácení velkých výher.

15. BŘEZNA

Soud vynesl verdikt Městský soud v Praze zakázal Sazce nakládat s jejím majetkem. Padl tak první zásadní verdikt, který fakticky připravuje o moc generálního ředitele Hušáka.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...