17. března 2017 15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvzácnější blok českých známek Magyar Posta je na prodej, bude se dražit

Richard Burda představil devítiblok známek Magyar Posta z roku 1919. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Burda představil devítiblok známek Magyar Posta z roku 1919. | foto: ČTK

PRAHA Na prodej je nejvzácnější blok československých známek, devítiblok Magyar Posta z roku 1919. Jeho přesná cena není známá, protože se dosud nikdy veřejně neprodával. V neděli bude vydražen společně s první částí sbírky českého filatelisty Ludvíka Pytlíčka. Vyvolávací cena devítibloku je 1,5 milionu korun.

Očekávaná cena je až tři miliony, řekl v pátek Richard Burda, ředitel aukční síně. Ta bude letos postupně dražit celou Pytlíčkovu sbírku s 5000 listy, kterou zahraniční pojišťovny ocenily na více než 100 milionů korun. Devět spojených známek je součástí jediného archu se sto kusy.

Kromě něj existují dva kusy čtyř spojených známek, jedna dvojice a pak už jen jednotlivé známky. „Dvacetifillérová známka byla přetiskovaná normálně. Běžně má nápis Magyar Kir. Má stejnou hnědou barvu a obrázek ženců. Ale tady se omylem dostal nápis Magyar Posta, čímž vznikla tato jedna z nejdražších známek přetiskové edice,“ řekl Burda.

Vzácnost pochází ze sbírky Ludvíka Pytlíčka ze Semil, která získala řadu mezinárodních filatelistických ocenění. „Je to největší sbírka, jaká tady u nás zatím ze známek z Československa byla vytvořená. Obsahuje několik rarit, které nejsou v žádné jiné sbírce,“ popsal Burda.

Její součástí je také například čtyřkorunová, původně rakousko-uherská zelená známka na žilkovaném papíře s obráceným přetiskem Pošta československá 1919, která je světovou raritou. Pytlíček ji před lety získal koncem 90. let za 2,6 milionu korun, odmítl prý i nabídku zahraničního zájemce na 19 milionů korun.

Dražit se bude v sále i přes internet

Čtyřiasedmdesátiletý Pytlíček měl v minulosti spory se Svazem českých filatelistů. Svaz na něj podal trestní oznámení poté, co prodal dopisy odzkoušené znalci, které ale nebyly v pořádku. Čelil podezření z toho, že obchodoval s padělky, soud ho ale později osvobodil. Pytlíček je členem elitního filatelistického klubu sběratelů rarit Club 100 de Monte Carlo de 1 Elité de la Philatelie.

Sbírku podle Burdy prodává proto, že chce místo známek mezi rodinu rozdělit peníze. „Už dosáhl veškerých vrcholů, které jako filatelista mohl dosáhnout. Teď se se sbírkou rozloučí a nabídne ji dalším sběratelům,“ vysvětlil odborník aukční síně v oboru filatelie Stanislav Výtisk.

První část sbírky bude aukční síň Burda Auction v pražských Dejvicích dražit v neděli dopoledne. Dražit budou lidé v sále, přes internet i telefon. Ode dneška se mohou zájemci chodit na nabízené známky dívat. „Největší sběratelé na ni nikdy nepřijdou,“ dodal Burda.

Podle něj se cena nabízených známek ze sbírky nedá určit předem. Pro pojištění sbírky na výstavě se sice nějaká cena vytvoří, reálně ale vznikne až po aukci sečtením všech prodaných položek. Známky může podle Burdy koupit sběratel, ale i investor. „Je to druh alternativní investice jako umění, historická auta nebo mince,“ uvedl. Více než v Česku se ale známky jako investice kupují ve světě, existují i speciální indexy podobně jako například u akcií.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz