17. listopadu 2014 11:51, aktualizováno  12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Červená pro Zemana. Tisíce lidí na Národní vykartovaly prezidenta

Protestující s červenými kartami pískali a vyzývali Zemana k odstoupení z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující s červenými kartami pískali a vyzývali Zemana k odstoupení z... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Na protest proti prezidentu Miloši Zemanovi dorazilo na pražskou Národní třídu odhadem několik tisíc lidí. Jako nesouhlas s jeho politikou i vyjadřováním drželi nad hlavou papírky v červené barvě, pískali a vyzývali Zemana k abdikaci. Odpoledne se protestující vydají v průvodu z Betlémského náměstí na Pražský hrad. V Brně na obdobné akci protestuje pět set lidí.

„Miloše do koše“, neslo se z úst demonstrantů v den pětadvacátého výročí začátku takzvané sametové revoluce. Podobné heslo lidé skandovali v listopadu 1989 na adresu tehdejšího generálního Komunistické strany Československa Milouše Jakeše.

Účastníci protestu drželi s transparenty s nápisy jako „Nechceme být ruská kolonie“ nebo „Zeman sem, Zeman tam“ v narážce na prezidentova slova z rozhlasového rozhovoru, v němž použil vulgární výraz. Na některých transparentech ale byla i neslušná slova.

Prezident by měl zvážit odstoupení, říká organizátor

„Pane prezidente, Miloši Zemane, přestože jste dostal podporu nadpoloviční části zúčastněných voličů a slíbil jste, že zemi sjednotíte a budete ji s úctou a patřičnou odpovědností zastupovat, získané funkce jste se zpronevěřil a nezastupujete občany této země,“ znělo z reproduktorů. Podle organizátorů akce by měl prezident „s přihlédnutím ke svým činům a zdraví“ zvážit odstoupení z funkce.

Spisovatel a bývalý politický vězeň Jiří Stránský měl červenou kartu připnutou na čepici. „Je to takzvaně červená karta na věčný časy proti Zemanovi. Já jsem seděl, že jsem rebel, takže jsem byl rebel za bolševika, tak proč bych nebyl teď,“ řekl Stránský.

Atmosféra na protestní akci nazvané Chci si s vámi promluvit, pane prezidente.
„Zeman není můj prezident,“ stojí na jednom z transparentů.
Tisíce lidí přišly na protestní akci Protestní akce Chci si s vámi promluvit,...
Protestní akce Chci si s vámi promluvit, pane prezidente.

Výročí listopadu 1989 by mělo sjednocovat, ne rozdělovat, shodli se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér Andrej Babiš (ANO). „Pokud dneska jsou organizovány demonstrace ve prospěch pana prezidenta, proti panu prezidentovi, tak je to špatně,“ řekl Babiš v České televizi.

Až uplyne mandát

Podle Sobotky byl Zeman prezidentem zvolen demokraticky v přímé volbě a lidé budou moci znovu rozhodnout, až mu uplyne jeho mandát. Prezident by měl spojovat a lidé mají právo demonstrovat a vyjádřit svůj názor, dodal. „Já mám takový dojem, že to (Zeman) sám vyprovokoval, a snad vědomě,“ řekl k protestům předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který byl Zemanovým protikandidátem ve druhém kole prezidentské volby.

Organizátor akce Martin Přikryl je rád, že se protest podařilo zvládnout „bez nesmyslů a bez nadávek“. Prohlášení, které organizátoři pošlou na Pražský hrad v podobě korespondenčního lístku jako červenou kartu, kritizuje Zemanovo působení ve funkci prezidenta.

„My jsme použili metaforu se zaměstnáním. A podle nás pan prezident, který od nás dostal tu možnost být prezidentem, tak nepracuje dobře, nechodí do práce připravený, a když náhodou pracuje, nepracuje podle našich představ, tak jak by pracovat měl,“ řekl Přikryl v České televizi. Mandát, který dostal Zeman v přímé volbě, je podle něj silný, ale neopravňuje prezidenta k tomu, aby si čtyři roky dělal, co chce.

Zemanův předchůdce Václav Klaus podotkl, že negativistická kritika je snadná a akce nevypovídá moc přesně o názorech deseti milionů obyvatel. „Je svoboda a už za to nikdo nikoho nemlátí. Tehdy to bylo úplně jinak,“ poznamenal už ráno. Další občanské iniciativy chystají na odpoledne do centra Prahy satirický průvod v karnevalových maskách. Levicové iniciativy uspořádají na Klárově shromáždění ke kritickému hodnocení vývoje v Česku a na podporu Zemana.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!