130 let

Na protestech se nechali vidět Zelení i rudí

Česko

BERLÍN Na kolejích směrem ke Gorlebenu seděla mezi tisíci demonstranty i šéfka opozičních německých Zelených Claudia Rothová. Zelení si šanci, kterou jim dal transport vyhořelého jaderného paliva do meziskladu v Gorlebenu, nemohli nechat ujít. Ostatně i celý „projaderný“ obrat vlády kancléřky Angely Merkelové je pro ně velkou příležitostí, jak ještě zvýšit svoji popularitu. Ta už nyní přesahuje pro jiné ekologické strany v Evropě nepředstavitelných více než dvacet procent a podle některých průzkumů už Zelení předstihli dokonce i opoziční sociální demokraty – donedávna jednu ze dvou „všeněmeckých stran“. „Černo-žlutá vládní koalice popřela společenský konsenzus a vyprovokovala tím občany,“ uvedla Rothová, když se jí novináři ptali, co si myslí o bouřlivých srážkách demonstrantů s policisty. A dodala, že díky prodloužení provozu německých atomových elektráren bude vyprodukováno na 4000 tun dalšího jaderného odpadu. „Je to cynická politika,“ dodala Rothová, která si naopak za svoji osobní účast na protestech vysloužila kritiku kancléřky Angely Merkelové.

Gysi na traktoru Na protestech se však vedle Zelených chtěla přiživit i další opoziční síla, postkomunisté z Levice. Na kolejích proto seděla jedna z jejich poslankyň Kornelia Möllerová a na traktoru přijel protestující podpořit i předseda frakce Levice v Bundestagu, bývalý komunista Gregor Gysi. Ostatně spolu se zelenými aktivisty bylo na blokádě i mnoho přívrženců radikální levice.

Přisadila si i sociální demokracie. Ta vyzvala kancléřku, aby šla přímo před demonstranty obhájit prodloužení provozu jaderných elektráren. Koalice Zelených a sociálních demokratů chtěla provoz jaderných elektráren zcela ukončit do roku 2022.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás