Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na psychiatry křičel průvod lidí

Nevěří v duševní nemocí. Několik set odpůrců psychiatrie prošlo v sobotu centrem Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevěří v duševní nemocí. Několik set odpůrců psychiatrie prošlo v sobotu centrem Prahy. | foto: Lidové noviny

PRAHA Demonstranti z různých zemí volali v sobotu v pražských ulicích: Psychiatři, nezabíjejte naše děti. Psychiatři z celého světa se sjeli do Prahy na významný kongres. Koná se jednou za tři roky a Česká republika jej letos hostí jako první z postkomunistických zemí.

Hned v den zahájení kongresu, v sobotu, se však ozvaly i hlasité protesty proti psychiatrii. Průvod zhruba 500 lidí se vydal s ampliony a píšťalkami ke Kongresovému centru, kde se setkání psychiatrů koná. „Psychiatři, zastavte dopování dětí psychofarmaky,“ hlásaly transparenty v několika jazycích a k vidění byly vlajky Nizozemska, Itálie, Maďarska, Německa a další.

Demonstraci organizovala Občanská komise za lidská práva, kterou založila scientologická církev. Scientologové neuznávají psychiatrické nemoci a psychiatrie podle nich porušuje lidská práva.
Organizátory kongresu protest nepřekvapil. Podobné se totiž konaly i během předchozích ročníků Světového psychiatrického kongresu.

Scientologové mimo jiné kritizují předepisování léků dětem s psychokinetickou poruchou, známou pod zkratkou ADHD. „Cílem je upozornit na to, aby se nedávaly dětem prášky na hyperkinetickou poruchu, protože vedlejší účinky tohoto léku jsou příšerné,“ řekl agentuře ČTK Zbyněk Svadba z Občanské komise pro lidská práva. Lék na hyperkinetickou poruchu může způsobit závislost.

Podle Jiřího Rabocha z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je každý léčebný prostředek, který dětem s ADHD pomůže, dobrý. Tato porucha, při které jsou děti nesoustředěné, těkavé, někdy i agresivní, je totiž velmi zatěžující.

„Je na lékařích, aby při předepisování léků dětem postupovali velmi obezřetně,“ dodal Raboch s tím, že kromě léků musí být součástí léčby dětí i psychoterapie a rodinná terapie.

Na programu pětidenního světového psychiatrického kongresu jsou odborné novinky i doprovodný program pro laiky.

Této události by chtěli čeští psychiatři využít ke zvýšení zájmu politiků i veřejnosti o psychiatrii a přispět k její destigmatizaci.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...