Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na psychiatry křičel průvod lidí

Česko

  8:43
PRAHA - Demonstranti z různých zemí volali v sobotu v pražských ulicích: Psychiatři, nezabíjejte naše děti. Psychiatři z celého světa se sjeli do Prahy na významný kongres. Koná se jednou za tři roky a Česká republika jej letos hostí jako první z postkomunistických zemí.

Nevěří v duševní nemocí. Několik set odpůrců psychiatrie prošlo v sobotu centrem Prahy. foto: Lidové noviny

Hned v den zahájení kongresu, v sobotu, se však ozvaly i hlasité protesty proti psychiatrii. Průvod zhruba 500 lidí se vydal s ampliony a píšťalkami ke Kongresovému centru, kde se setkání psychiatrů koná. „Psychiatři, zastavte dopování dětí psychofarmaky,“ hlásaly transparenty v několika jazycích a k vidění byly vlajky Nizozemska, Itálie, Maďarska, Německa a další.

Demonstraci organizovala Občanská komise za lidská práva, kterou založila scientologická církev. Scientologové neuznávají psychiatrické nemoci a psychiatrie podle nich porušuje lidská práva.
Organizátory kongresu protest nepřekvapil. Podobné se totiž konaly i během předchozích ročníků Světového psychiatrického kongresu.

Scientologové mimo jiné kritizují předepisování léků dětem s psychokinetickou poruchou, známou pod zkratkou ADHD. „Cílem je upozornit na to, aby se nedávaly dětem prášky na hyperkinetickou poruchu, protože vedlejší účinky tohoto léku jsou příšerné,“ řekl agentuře ČTK Zbyněk Svadba z Občanské komise pro lidská práva. Lék na hyperkinetickou poruchu může způsobit závislost.

Podle Jiřího Rabocha z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je každý léčebný prostředek, který dětem s ADHD pomůže, dobrý. Tato porucha, při které jsou děti nesoustředěné, těkavé, někdy i agresivní, je totiž velmi zatěžující.

„Je na lékařích, aby při předepisování léků dětem postupovali velmi obezřetně,“ dodal Raboch s tím, že kromě léků musí být součástí léčby dětí i psychoterapie a rodinná terapie.

Na programu pětidenního světového psychiatrického kongresu jsou odborné novinky i doprovodný program pro laiky.

Této události by chtěli čeští psychiatři využít ke zvýšení zájmu politiků i veřejnosti o psychiatrii a přispět k její destigmatizaci.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!