Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ptačí chřipku uhynulo několik labutí u Karlova mostu i v Kolíně

Česko

  20:41
PRAHA - Veterináři zjistili, že nalezená uhynulá labuť v Kolíně měla ptačí chřipku, stejně jako pětice labutí, které uhynuly u pražského Karlova mostu. Přítomnost viru byla potvrzena také u další labutě, která byla nalezena u soutoku Orlice a Labe v Hradci Králové, kdy již jeden potvrzený úhyn měli. V sobotu to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

Labutě u Karlova mostu (Ilustrační foto) foto:  František Vlček, MAFRA

„Jednalo se o volně žijící ptáky, nejsou proto přijímána žádná mimořádná opatření,“ uvedl Pejchal. V Praze již dříve potvrdili nemoc u labuti z blízkosti Pražské tržnice v Praze 7.

Během soboty také veterináři zlikvidovali chov v Lověšicích na Přerovsku, kde vyhlásili deváté české ohnisko této choroby. Utratili tam 433 slepic a 14 kachen, více než 60 slepic mezitím uhynulo. Veterináři už odeslali na rozbor další vzorky z uhynulých ptáků, a to z Jesenicka a Prostějovska, a čekají na výsledky. „Je možné, že se to rozvine dál, nebo z toho nic nebude,“ uvedl ředitel krajských veterinářů Aleš Zatloukal. V pondělí vyhlásí v oblasti ochranné a dozorové pásmo a sejdou se se starosty obcí, kterých se opatření dotknou, dodal Zatloukal.

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech. V Česku je v chovech zatím devět ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků, kromě Olomouce také v Praze, v Náchodě nebo v Hradci Králové. Čtyři ohniska jsou na jižní Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách.

Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musejí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Ptačí chřipka je rozšířena v mnoha evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Tam ji veterináři od závěru loňského roku potvrdili v 19 případech. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím ale podle dosavadních poznatků nakazit nemohou.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat