4. března 2017 18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku padaly teplotní rekordy, nejtepleji bylo na Znojemsku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Maximum meteorologové zaznamenali v Dyjákovicích na Znojemsku, kde bylo 20,4 stupně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maximum meteorologové zaznamenali v Dyjákovicích na Znojemsku, kde bylo 20,4 stupně. | foto: MAFRA

PRAHA Česko zažilo v krátké době už několikátý neobvykle teplý den. V nižších polohách teploty v sobotu šplhaly v průměru k 13 až 18 stupňům Celsia, na jihu Moravy až k 20 stupňům. Teplotní rekord pro 4. března byl překonán nebo vyrovnán na 22 stanicích měřících 30 a více let, většina z nich byla na východě a jihovýchodě Moravy.

Maximum meteorologové zaznamenali v Dyjákovicích na Znojemsku, kde bylo 20,4 stupně. Tamní stanice měří teplotu 25 let a dosavadní rekord z roku 1989 byl překonán o 0,7 stupně, uvedli meteorologové na svém webu.

Teplo ale nebylo jen v nížinách. Například na horských stanicích na Šumavě dosahovala teplota podle Českého hydrometeorologického ústavu k 11 až 16 stupňům a v 1000 metrech nad mořem bylo kolem 13 stupňů.

Naposledy meteorologové přepisovali teplotní rekordy v pondělí, kdy byly překročeny na 20 stanicích s minimálně třicetiletou dobou měření. Na většině území v tento den vystupovala teplota na deset až 15 stupňů Celsia, v Karviné, kde bylo nejtepleji, rtuť teploměru dosáhla až 17,7 stupně. V únoru bylo podobně teplo i v předchozím týdnu ve čtvrtek. Teplotní rekordy pro 23. únor byly vyrovnány či překročeny na 12 ze 144 stanic měřících 30 a více let. Vůbec nejvyšší teplotu meteorologové naměřili v Českých Budějovicích - Rožnově, kde bylo 17,6 stupně.

V neděli už zřejmě bude chladněji, podle předpovědi bude totiž v noci přes Česko přecházet studená fronta. Nejvyšší teploty mají vystoupat maximálně k 13 stupňům Celsia, ojediněle se objeví přeháňky, které mohou být ve vyšších polohách sněhové. Na Moravě bude zpočátku ještě i hodně foukat. Podle výstrahy, kterou meteorologové dnes vydali, může vítr místy dosahovat kolem 70 kilometrů v hodině, na hřebenech Jeseníků a Beskyd až 125 kilometrů v hodině, slábnout by měl po přechodu studené fronty v nedělních ranních hodinách.

Na Jihlavsku byl překonán rekord z roku 1992

V Hubenově na Jihlavsku padl v sobotu teplotní rekord z roku 1992. Meteorologové tam naměřili 13,9 stupně Celsia, před 25 lety tam dosáhla teplota deseti stupňů. Řekl to Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V neděli budou na Vysočině nejvyšší odpolední teploty sedm až jedenáct stupňů Celsia.

V Brodě nad Dyjí meteorologové naměřili 19,7 stupně, v Pohořelicích o tři desetiny méně. Více než 18 stupňů bylo i na dvou stanicích v Brně a jedné v Lednici na Břeclavsku.

Jarních teplot v sobotu využili i lidé v Brně. V ulicích bylo více cyklistů, než bývá začátkem března obvyklé. Stovky běžců vyběhly na tratě tradičního závodu v Modřicích na Brněnsku. Řada z nich absolvovala desetikilometrovou trať jen v trenýrkách a krátkém tričku.

  • 3Diskuse
Z. TrSek co klaus na to? 11:12 5.3.2017
J. Kacena nejtepleji je v oslu 9:52 5.3.2017

Najdete na Lidovky.cz