Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Radhošti opět líčí na turisty

Česko

U Pusteven opravili stezku, příští rok čeká rekonstrukce hlavní cestu

PUSTEVNY Jedna z nejoblíbenějších turistických tras na Moravě dostala nový magnet. Na hřebeni hory Radhošť v Beskydech vznikla po letech čekání nová čtyřkilometrová naučná stezka. Podle odhadů ochránců přírody cestu každý rok projdou desítky tisíc návštěvníků, potřebuje tedy zásadní úpravy.

Nová naučná stezka vede od Pusteven až k cyrilometodějské kapli na vrcholu Radhoště a na devíti tabulích informuje o zvláštnostech těchto míst. Není první na této populární hoře - její předchůdkyně vznikla v roce 1981 na popud národního výboru v Trojanovicích. Ta ale informovala především o historii partyzánského odboje v období okupace. Další stezka pak byla zřízena na Radhošti v roce 2001 a ta třetí a zatím poslední na sklonku minulého týdne.

Uplynulý víkend byl prvním, kdy mohli turisté společné dílo radnice a ochránců přírody spatřit. Z vtipně psaných textů však příliš neměli - víkendové Pustevny totiž nabízely v podstatě lednovou scenérii v podobě nejméně patnácti centimetrů sněhu a husté mlhy. „Tohle jsme tedy nečekali. Loni jsme tady touto dobou byli jenom v tričku,“ poznamenala jedna z turistek stojící u informační tabule téměř po kolena v navátém sněhu.

Tabule připomínají i to, jak nocleh stával tři koruny

Nová stezka informuje turisty o tom, jak vlastně vznikly Pustevny, nebo samotná Pohorská jednota Radhošť, nejstarší český turistický spolek u nás, založený již roku 1884. Jedním z důvodů vytvoření jednoty byla snaha omezit v Beskydech vliv německých turistů - a tuzemští nadšenci měli navrch právě v oblasti Radhoště a hor Kněhyně a Smrku. Toto území totiž patřilo olomouckému biskupství, zatímco zbytek Beskyd, od Lysé Hory po Jablunkov, drželi Habsburkové, kteří podporovali výhradně německé turistické spolky.

Velkou roli ale na Pustevnách paradoxně sehráli také Italové. Když tam totiž na konci 19. století vznikala jedna z prvních turistických ubytoven nazvaná později chata Šumná, nemohli stavitelé žádnou ze zdejších firem najmout k práci. Firmy údajně argumentovaly, že jejich lidé nejsou zvyklí pracovat v tak velkých nadmořských výškách. Proto byli na práci povolání stavitelé až z italských Alp. Dnes se už můžeme pousmát nad tím, že v roce 1920 stával nocleh na Pustevnách od osmi haléřů do tří korun, pečeně vyšla na korunu, káva na třicet haléřů.

Kromě informací o Pustevnách se na nových tabulích turisté dočtou také o posledním bačovi jménem Blinka, který na rožnovském salaši vyháněl ovce ještě několik let po válce. Nesmí chybět informace o slovanském bohu Radegastovi, jehož socha stojí v půli cesty mezi Pustevnami a vrcholem hory.

Stezka spojuje dvě dominanty, dva kraje a tři obce

Čtyřkilometrová naučná stezka vede na hřebeni přes katastr tří obcí - nejen Trojanovic, ale i Prostřední a Dolní Bečvy. Prochází tak zároveň dvěma kraji, Moravskoslezským i Zlínským.

Podle Lenky Šrubařové z programu InfoČesko tím práce na informačních cedulích na Radhošti nekončí. Už v příštím roce tam chtějí ochránci přírody spolu se samosprávou a Lesy ČR postavit další informační stezku, tentokrát v místech, kudy vedla původní „partyzánská“. Pracovně tuto ještě neexistující stezku její autoři nazývají lesnickou. Návštěvníci hor by se z ní totiž měli dozvědět maximum o beskydských lesích a nynější péči o ně. Se vznikem stezky vyjde rovněž průvodce s informacemi, které se na panely nevejdou. „Lesy České republiky se příští rok chystají také provést generální opravu celé hřebenové cesty od Pusteven až k vrcholu Radhoště. Časem by tak měla zmizet rozdupaná a auty rozježděná nevzhledná místa,“ popisuje plány pro příští rok Lenka Šrubařová. Bonbonkem bude také výměna starých panoramatických map v altánku Cyrilka nad Pustevnami.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Pronájem bytu 3+kk, 54m2, Bílina ul. Čapkova
Pronájem bytu 3+kk, 54m2, Bílina ul. Čapkova

Čapkova, Bílina - Teplické Předměstí, okres Teplice
11 850 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat