Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na realitním trhu začínají převládat domácí investoři

Česko

PRAHA Na českém trhu s podnikatelskými nemovitostmi začínají převládat domácí investoři.

Podle zprávy realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield překročí letos poprvé od roku 1998 podíl českých investorů na trhu 50 procent. Podle konzultantské firmy DTZ vyklízí své pozice v České republice hlavně fondy z Německa.

„Nebýt dvojice rakouských investorů, kterým sekunduje investiční skupina ze Spojených států, vypadala by Česká republika jako lokální trh stimulovaný výhradně domácím kapitálem,“ uvedl Ryan Wray z investičního oddělení DTZ.

Zatímco v letech 2008 a 2009 podíl německých investorů na českém trhu komerčních nemovitostí přesahoval 40 procent, v prvním pololetí 2010 to bylo méně než pět procent.

Zastavení nákupů je podle DTZ reakcí na nejistotu provázející změny chystané německým ministerstvem financí. Ty mají zajistit transparentní fungování kapitálových trhů a větší ochranu pro investory. V krátkodobém horizontu je podle Wraye pravděpodobné, že německé otevřené podílové fondy nebudou na českém investičním trhu dále figurovat.

Realitní odborník James Chapman z Cushman & Wakefield ale soudí, že bez zahraničních investorů se český realitní trh přesto neobejde.

„Trh investic do nemovitostí v České republice nadále potřebuje zahraniční investory - například německé, rakouské, britské a americké fondy, aby bylo možno zajistit odpovídající úroveň likvidity a spolehlivou tvorbu cen,“ řekl Chapman. V prvním pololetí 2010 se investice do podnikatelských nemovitostí v Česku podle DTZ zvýšily meziročně o 233 procent na 215 milionů eur, tedy asi na 5,34 miliardy korun.

Trh investic do nemovitostí v Česku nadále potřebuje zahraniční investory -například fondy

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...