Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na rypadle ve Vršanech dál protestují aktivisté proti těžbě uhlí. Zásoby mají ještě na několik dní

Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo dolu Vršany... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo dolu Vršany... | foto: ČTK

Most Osm aktivistů a aktivistek, kteří ve středu v brzkých ranních hodinách obsadili rypadlo v lomu Vršany u Mostu, se připravují na druhou noc strávenou na stroji. Požadují mimo jiné rychlý konec těžby a spalování uhlí a přechod k obnovitelným zdrojům. První noc byla klidná, počasí aktivistům přálo. Zásoby mají ještě na několik dní, řekl ráno jeden z nich.

Mluvčí české odbočky Greenpeace Lukáš Hrábek ve čtvrtek v 17:45 řekl, že se protiuhelní aktivisté ve čtvrtek věnovali také pouštění draků s obličeji ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). V 18:00 budou vysílat živé přenosy obohacené o přednášky.

Není to poprvé, co ekologičtí aktivisté rypadlo ve Vršanech obsadili. Loni v...
Není to poprvé, co ekologičtí aktivisté rypadlo ve Vršanech obsadili. Loni v...

Policie nynější demonstranty ve středu vyzvala, aby opustili prostor, na což nereagovali. Aktivisté jsou tak podle mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové podezřelí z přestupkového jednání. Mluvčí ve čtvrtek řekla, že policie celý den místo monitoruje.

Aktivisté Greenpeace v prohlášení mimo jiné požadují, aby do roku 2030 přestala výroba elektřiny z uhlí, do roku 2035 žádají kompletní „konec uhlí“. Chtějí také zajištění sociálně ohleduplného a spravedlivého přechodu k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a jejich obyvatele. Požadují, aby byly co nejdříve odstaveny uhelné elektrárny, které „jedou na vývoz - například Chvaletice a Počerady“.

O budoucnosti těžby uhlí jedná tzv. uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu této těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Ekologičtí aktivisté budou za rychlý konec spalování uhlí demonstrovat také v

sobotu, a to před elektrárnou Počerady na Lounsku. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 rovněž skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...