13. srpna 2010 20:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na severu Čech přestal platit kalamitní stav, lidé ale zůstávají bez proudu

Povodně v severních Čechách-ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povodně v severních Čechách-ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Liberecko a Ústecko se nadále potýkají s následky ničivých záplav, které je postihly minulý víkend. V oblasti nikde neplatí kalamitní stav. Dnes ve 22:00 ho energetici zruší v okrese Liberec, už ve středu totéž učinili v okresech Děčín a Česká Lípa.

Přesto na severu Čech klid není. Meteorologové varovali, že Liberecku, Ústecku a Plzeňsku hrozí až do odvolání nové vydatné srážky a záplavy.

Čtěte více

Liberecký kraj zvýšil odhad povodňových škod na pět miliard korun s tím, že částka není konečná. Ústecko škody zatím vyčíslilo na 1,5 miliardy, ani to nebude definitivní číslo. ČEZ dnes vyčíslil předběžně škody na deset milionů korun.

Bez dodávek plynu zůstávalo dnes na severu Čech přes 1000 odběratelů, ve čtvrtek jich bylo o zhruba 600 víc. Bez elektřiny bylo dnes k večeru v Libereckém kraji 30 odběrných míst. Mnozí odběratelé ještě nemají ani tekoucí pitnou vodu - v Libereckém kraji je jich 2600, v Ústeckém 1800.

Vlaky na Liberecku a Ústecku nadále nejezdí po šesti lokálních tratích, zejména v okolí Raspenavy a na Českolipsku.

Na optimismu nepřidali lidem ani nové čtvrteční deště a bouře, jejichž následky dnes odklízeli zejména v Ústí nad Labem. Těžce poškozená byla silnice mezi Teplicemi a Děčínem v Modrém u Jílového. Bouřky a deště zasáhly v noci na dnešek i Jizerské hory a Českolipsko, kde v Mařeničkách spadl další most. Hasiči odstraňovali popadané stromy v Liberci, Bílé a Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku.

ČTK, Lidovky.cz