5. ledna 2016 8:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na silnicích je sněhová břečka, místy ledovka. Řidiči ale zatím vše zvládají

Sníh, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh, ilustrační foto | foto: Lidové noviny

Řidiči by měli být kvůli sněhu opatrní, silnice na jsou ale na většině míst České republiky sjízdné. Na mnoha hlavních tazích leží rozbředlý sníh po chemickém posypu, zejména na horských silnicích pak může být vrstva ujetého sněhu. Výjimečně se tvoří i ledovka, například na Praze-západ, Kolínsku, Jindřichohradecku nebo Táborsku. Meteorologové ráno odvolali smogové situace v Olomouckém a Zlínském kraji a také na Třinecku. Vyplývá to z informací ČTK.

Hlavně v kopcích mohou mít na sněhu problémy nákladní auta. V noci zablokoval kamion tah na Karlovy Vary v okolí Nevřeně a musel být vyproštěn. Problémy měl kamion také ve stoupání mezi Osekem a Březinou na Rokycansku.

Teploty v noci padaly na některých místech hluboko pod nulu, například v Libereckém kraji k minus 11 stupňům. Na horských silnicích nižších tříd tam leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu. Námraza se tvoří také v kopci Petrůvka ve směru na Slavičín ve Zlínském kraji, na namrzající silnice si stěžují i řidiči na Jihlavsku nebo Třebíčsku. Před námrazou nebo náledím varují i silničáři v Karlovarském kraji.

V Česku se v noci a ráno kvůli zasněženým silnicím staly desítky nehod, většinou ale lehčího charakteru a bez zranění. Dvě nehody se zaznamenali policisté i na dálnici D1, a to na 83. a 146. kilometru ve směru na Brno. Řidiči při nich vlivem počasí nezvládli řízení a vozidla narazila do středových svodidel.

Meteorologové ráno odvolali smogovou situaci v Olomouckém kraji a Zlínském kraji a také na Třinecku. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu tam klesly pod imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Dále však kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám platí smogová situace na Ostravsku, Karvinsku a části Frýdecko-Místecka, kde byla vyhlášena už na Nový rok.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu by dnes v ČR mělo být zataženo až oblačno, místy se slabým sněžením. V jihozápadní polovině území se budou zpočátku ojediněle, odpoledne a večer postupně místy vyskytovat mrznoucí srážky s tvorbou ledovky. Nejvyšší teploty budou minus šest až minus dva stupně Celsia, v jihozápadní polovině Čech okolo nuly, v 1000 metrech na horách kolem minus čtyř stupňů, na Šumavě kolem jednoho stupně Celsia.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz