Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Silvestra zabíjel oheň i alkohol

Česko

Česko zažilo mimořádně tragický přelom roku.

Od silvestrovského poledne do novoročního rána z různých příčin zahynulo jedenáct lidí. PRAHA Silvestr je už tradičně dnem, u kterého mají záchranáři a hasiči velký červený vykřičník. Kvůli množství explodující pyrotechniky a požitého alkoholu totiž rapidně vzrůstá riziko úrazu.

Letošní přelom roku toto pravidlo jen potvrdil. Od silvestrovského poledne do novoroční šesté hodiny ranní zemřelo jedenáct lidí a stovky se zranily. Poslední den předchozího roku si přitom vystačil jen se třemi těžkými zraněními.

Příčiny tragédií byly tentokrát různé. Hned tři lidé na konci roku uhořeli. Starší muž a žena zahynuli v plamenech, které strávily byt v nádražním domku v Drahanovicích na Olomoucku. Jedovatých plynů se nadýchal také sedmasedmdesátiletý muž z Blučiny na Brněnsku, kterého hasiči našli v hořícím pokoji. Příčiny obou požárů se dosud vyšetřují.

Tři lidské životy zhasly na přelomu roku na silnicích. Tragicky skončila dopravní nehoda u Střílek na Kroměřížsku, kde se po nárazu do betonového mostku zabil mladý řidič. V pátek odpoledne zemřeli dva lidé při srážce dvou aut na namrzlé silnici u obce Cerekvice nad Loučnou na Svitavsku.

Dalších pět lidí doplatilo na přelomu roku buď na nadměrnou konzumaci alkoholu, či pád z výšky.

Petardy ničily ruce Desítky lidí se také zranily kvůli pyrotechnice. Zatím poslední případ se udál včera brzy ráno. Petarda utrhla palec na ruce šestiletému chlapci ve Fryštáku na Zlínsku. „Neštěstí se stalo doma. Chlapec si přinesl petardu z venku. Doma byl jeho otec, který si prý nevšiml, co chlapec v ruce drží,“ popsala incident policejní mluvčí Jana Bartíková.

Pyrotechnika explodovala v ruce i důchodci z Ostravy, který utrpěl devastující poranění tří prstů. Stejným způsobem přišel o palec na ruce devětadvacetiletý muž v Opatovicích nad Labem na Pardubicku.

Problémy činil i alkohol, kterému hojně holdovaly také děti. Například ve Štramberku na Novojičínsku upadla kvůli nadměrné opilosti čtveřice dětí do bezvědomí. Jejich věk? Čtrnáct až patnáct let. Na záchytkách skončily celkem desítky lidí.

Autor: