18. června 2015 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Šincla to dělalo dojem, že mu Babiš vyhrožuje, popisuje šéf výboru Votava

Václav Votava v roce 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Votava v roce 2009. | foto: Daniel Beran, MAFRA

PRAHA Sporu mezi ministrem Andrejem Babišem (ANO) a poslancem Ladislavem Šinclem (ČSSD) přihlíželi další zákonodárci. Jedním z nich byl také šéf sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). „Jsem skutečně šokovaný, že se něco takového vůbec stalo,“ komentoval ministrovo jednání, které vedení sociální demokracie popisuje jako praktiky bývalé StB.

Lidovky.cz: Byl jste jedním z účastníků jednání rozpočtového výboru. Jak konflikt mezi ministrem financí Babišem a vaším stranickým kolegou Šinclem proběhl?
Předpokládal jsem, že pan ministr přijde řešit věcné záležitosti, a to pozměňovací návrh kolegy Šincla, který se týká provizi zprostředkovatelů, respektive jejich regulaci, a že bude překládat nějaký vlastní pozměňovací návrh. Schůzka vyplynula z koaliční neshody na koaliční radě. Byl jsem pověřen, abych tu schůzku svolal, jestli najdeme nějaký kompromis. Jenže pan ministr Babiš si místo toho hned začal vyřizovat účty, když to takto řeknu, s panem kolegou Šinclem.

Lidovky.cz: K čemu tam došlo? Co mu ministr řekl?
Vyčítal mu, co si dovoluje se ho ve sněmovně ptát na nějaké otázky v souvislosti s těmi zprostředkovateli. Pan kolega Šincl se ho ptal, jestli on sám (Babiš) není v nějakém střetu zájmů, když je proti tomu jeho pozměňovacímu návrhu. Mě to šokovalo, nikdy jsem nic takového nezažil a to se v tomto světě pohybuji už nějaký pátek. Ale abych přišel na jednání a někdo na mě nebo na někoho jiného vytahoval nějakou složku, nějaké materiály a říkal: „Já vím, co jste zač“ a ukazoval při tom na osobní vlastnictví, říkal, co dělala jeho matka, že dům není psaný na něho a že ho měli údajně vyhodit z práce, z banky? To jsem skutečně šokovaný, že se něco takového vůbec může stát.

Lidovky.cz: Ministr Babiš říká, že žádnou složku neměl. Tvrdí, že si jen na novinové články, které si o poslanci vyhledal, dal cedulku se Šinclovým jménem.
Měl prostě složku. Nevím, co všechno v ní bylo. Jenom ty věci, které na schůzce řekl, mě hodně překvapily a šokovaly. To je neskutečné, že začal probírat věci osobního rázu.

Lidovky.cz: Jak reagoval poslanec Šincl?
Byl z toho také úplně šokovaný. Navíc tam samozřejmě zazněla nějaká slova o tom, že by měl být zkorumpovaný a lump. On jako ministr nemá žádné právo ho kritizovat, že je zkorumpovaný. Ještě říkal, kteří lidé by ho měli korumpovat (podle deníku Právo Babiš mluvil o vlivném advokátovi a šéfovi České unie sportu Miroslavu Janstovi a o právníkovi a příteli premiéra Sobotky Radku Pokorném - pozn. red.). To už mi přišlo úplně neskutečné.

Lidovky.cz: Jak reagoval pan Šincl? Jak reagovali další členové výboru?
Říkal jsem panu ministrovi, aby toho zanechal a abychom se vrátili k jednání. Ostatní mlčeli, protože byli konsternovaní, co se to tam vůbec děje. Pan Šincl ministrovi samozřejmě řekl pár slov, sdělil mu, že to není pravda, že ty lidi (kteří se měli podle Babiše dopustit korupce - pozn. red.) ani nezná nebo je nikdy neviděl a co po něm tedy chce. Ptal se ho, co si to dovoluje tahat do toho jeho rodinu, že to s tím nemá žádnou souvislost.

Lidovky.cz: Pan ministr na výzvu ČSSD k veřejné omluvě reagoval slovy, že se rozhodně omlouvat nehodlá. Své chování obhajoval tím, že šlo prý jen o monitoring médií. 
Takhle by se neměl chovat ani ministr, ani jakýkoli poslanec. To je skutečně nepřijatelné. Ministr říkal, že to měl z veřejných zdrojů, ale přece nepůjdu na jednání s materiály. Dobře, třeba se seznámím s tím, co je to za člověka, ale nebudu mu to říkat a ukazovat mu složku. Na Šincla to dělalo dojem, že mu vyhrožuje, že to chce proti němu použít. Tak mi to taky připadlo.

Lidovky.cz: Souhlasíte s tím názorem, že to připomíná praktiky bývalé StB, jak tvrdí vedení sociální demokracie?
To nebudu hodnotit. Prostě jsou to nepřijatelné věci, ať je dělá kdokoli. Ať to dělá ministr Babiš nebo jakýkoli poslanec. Pořád voláme po politické kultuře. Tohle jsem skutečně za ta léta ještě neviděl. Nějaká slova třeba padnou, ale tohle je nepřijatelné.

skŠárka Kabátová